Anne babalar dikkat! Çocuğunuzun fotoğrafını paylaşmak suç unsuru!

Günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça arttı. Anne ve babalar küçük yaşlardan beri çocuklarının yaşamını fotoğraflayıp sosyal medya hesabında paylaşıyor. Ancak bu durum sanıldığı gibi masum değil. Avukat Muhammet Sait Musan konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak; “Anne ve babalar durumun farkında değil ama en tatlı, en sevimli anlarını paylaştığınız çocuğunuz ileride size dava açabilir ”dedi.

Anne ve babaların sosyal medya çılgınlığı büyüyor. Öyle ki aileler çocuklarını neredeyse her anını fotoğraflayıp paylaşıyor. Bununla birlikte sosyal medya hesapları çocuk fotoğrafları ile dolup taştı.  Ancak bu durumun ileride aileleri zor duruma sokabilir. Avukat Muhammet Sait Musan; “Çocuğun yaş itibari ile bir irade koyamamağı dönemlerde aslında ilerleyen yaşlarda paylaşılmasını istemediği fotoğrafların paylaşılması bir noktada ‘kişilik hakkı ihlali’ olarak değerlendirilebilir. Çocuk bir irade sahibi olduktan sonra dava hakkı kazanıyor. Çocukların adına sosyal medya hesapları açılıyor. Çocuğa ait bilgiler giriliyor. Aynı zamanda buda kişisel verilerin korunması mevzuatına bir aykırılık hali var. Çocuk reşit olduktan sonra paylaşılmasını istemeyeceği şahsi verilerin bu hesaplarda peşinen paylaşılmasıyla şahsi verilerin ihlali söz konusu oluyor” şeklinde konuştu.

“ÇOCUĞUN İLERİDE UTANÇ DUYABİLECEĞİ PAYLAŞIMLAR YAPILMAMALI”

Fotoğraf paylaşırken ailelerin çocuğun sürekli bulunduğu yerlerin paylaşılmamasını belirten Musan; “Çocukların paylaşılan fotoğraflarında sürekli oyun oynamak için çıktıkları parkın, bahçenin ya da okulunun fotoğraflarını içeren konumlar paylaşılmamalı. Çocuk istismarcılarına, çocuk tacizlerine çocuğun konumunu paylaşır durumuna düşüyor oluyorsunuz. Bu duruma dikkat edilmeli. Çocuk böyle yapılırsa tehlikeye açık hale geliyor. Çocukla ilgili çok sık paylaşımlar yapılmamalı. Bu konulara dikkat edilmezse ileride ailelerin başı ağrıyabilir. Çocuğun ileride utanç duyabileceği paylaşımlar yapılmamalı. Doğum tarihi, yaşı, anne baba adı gibi bilgiler asla paylaşılmamalı” dedi.

“İTALYA’DA 10 BİN EURO GİBİ PARA CEZALARI VERİLDİ”

Türkiye’nin de dahil olduğu kıta Avrupa hukuk sistemindeki diğer ülkelere bakarsak tazminata hükmeden kararlar olduğunu belirten Musan; “Çocuğun dava açarak paylaşımları kaldırttığına rastlıyoruz. Ebeveynlere paylaşım yasağı koyulduğu oldu. İtalya’da 10 bin Euro gibi para cezaları verildi. Türkiye’de sadece somut olarak bir boşanma davasına konu olmuş bir durum var.  Çocuğun her halini çeken ve bundan para kazanan bir anneden çocuğun velayeti alınmasıyla sonuçlandı. Çocuğu tehlikeye açık bir hale getirdiği için anneden velayet alındı. Günümüzde sosyal medya yaygınlaşmaya başladı ve bu durum ilerde sıkça rastlayacağımız hal alacak” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER