ANTİKA HOBİSİ, İŞİ OLDU

ANTİKA HOBİSİ, İŞİ OLDU

Çocukluğundan beri hobi olarak antika eşya toplayan 49 yaşındaki Uğur Çetin, emekli olduktan sonra Bayramyeri’ndeki  Zümrüt İşhanı’nda açtığı ‘Osmanlı Hobi Evi’ sayesinde yeniden iş sahibi oldu.

Çocukluğundan beri hobi olarak antika eşya toplayan 49 yaşındaki Uğur Çetin, emekli olduktan sonra açtığı ‘Osmanlı Hobi Evi’ sayesinde yeniden iş sahibi oldu. Çetin, Bayramyeri’ndeki  Zümrüt İşhanı’ndaki tarih kokan dükkânının kapısını DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne açtı. Dükkânda çeşitli antika eşyaları sergileyen Çetin, hem para kazanıyor, hem de tarihe ışık tutuyor.  Yaklaşık 1 yıldır bu işle uğraşan Çetin, antika hobisinin geçmişten geldiğini söyledi. Bir antikacı dükkânına gittikten sonra bu işe başlamaya karar veren Çetin; “Küçüklüğümden beri bu işe meraklıydım. Küçük çapta para ve pul koleksiyonum vardı. Eskiden kalan bir İstiklal madalyam vardı. Bu madalyanın değerini öğrenmek için antikacıya girdim. O dükkândan çıktıktan sonra ‘ben bu işi yaparım’ dedim ve bu işe başladım” dedi.

“BEN BUNLARA ‘ESKİ GÜZELLİKLER’ DİYORUM”
Antikacılığın herkesin hobi olarak yapması gereken bir meslek olduğunu söyleyen Çetin; “ Her ürünün özelliği, geçmişi ve ilk sahibi var. Bunların bir dili var. Ben bunlara ‘eski güzellikler’ diyorum” diye konuştu.

“DENİZLİ’DE 4’NCÜ ANTİKACIYIM”
Denizli’de antikacılıkla uğraşan sayılı kişi olmasına rağmen, Denizlililerin antikaya meraklı olduğunu belirten Çetin; “Denizli’de 4’ncü antikacıyım. Denizli’de antika eşya biriktiren ancak bunun bir meslek olduğunu bilmeyen çok kişi var. Tanıtım eksikliğimiz var ve bunu nasıl gideririz diye uğraşıyoruz. Bu işe meraklı kişiler de var. Ayrıca antika ürün bulmakta sıkıntı yaşamıyoruz. Belli şehirlerde açık artırmalar oluyor. Halk bana getiriyor. Ben şehirlerarası geziyorum. Türkiye genelinde yapmaya çalışıyorum. Tam anlamıyla antikacı olabilmek için en az 1-2 yılım var” ifadelerine yer verdi.

PINAR ÇANKAYA-MEHMET ÜNLER 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221