Arabuluculuk imzasını DSO Başkanı Keçeci attı

Türkiye Kırgız Cumhuriyeti 9. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı kapsamında düzenlenen Türkiye-Kırgızistan İş Forumu, İstanbul’da gerçekleştirildi. İş forumuna; ‘ISTAC İstanbul Tahkim Merkezi Başkan Vekili’ kimliği ile katılan Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, çıkan uluslararası sorunların çözümü için varılan anlaşmayı Kırgızistan Tahkim Kurulu Başkanvekili ile birlikte imzaladı.

Arabuluculuk imzasını DSO Başkanı Keçeci attı

Türkiye Kırgız Cumhuriyeti 9. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı vesilesiyle düzenlenen İş Forumu’nda Conrad İstanbul Bosphorus Oteli’nde gerçekleştirildi. Foruma; TOBB ve Türk TSO Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Kubatbek Boronov, Dış Ekonomik İlişikler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle katıldı. Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, İş forumunda ISTAC İstanbul Tahkim Merkezi Başkan Vekili kimliği ile yer aldı. İş forumunun açılışında konuşan TOBB ve Türk TSO Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, daha güçlü ve rekabetçi bir ekonomi olmak için; girişimciliğin özendirmesi ve desteklenmesi gerektiğini bildirdi. Ticaret yapmanın kolaylaştırılması gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, 40 yıl önce 3 milyar Dolar ihracatı olan Türkiye’nin bugün Çin ile İtalya arasında bir sanayi devi olduğuna işaret etti.

“KIRGIZİSTAN İLE TİCARETİMİZ 2018 YILINDA 424 MİLYON DOLAR OLMUŞTU”

Kırgızistan ile Türkiye’nin 2018 yılındaki ticaretinin 424 milyon Dolar olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; “2019 yılının 9 ayında ise ticaretimiz 326 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir" dedi. Küresel ekonomide son dönemde yaşanan gelişmelere bakıldığında, dünya ekonomisinin büyüme oranlarının aşağı yönlü revize edilmesine ve korumacı ekonomi politikalarının yaygınlaşmasına neden olduğunu belirten Oktay, "Türkiye ise yatırım fırsatlarıyla yatırımcılar ve iş insanları için bulunduğu coğrafyada güvenli bir liman olma özelliğini koruyor. Büyüme oranları ise tam aksine, yukarı yönlü revize edilmektedir. Kaptanın hüneri dalgalı denizde belli olur. Biz de dünyadaki bu dalgalı dönemde, ekonomimizden ve ortak değerlerimizden aldığımız güçle, ikili ticari ilişkilerimizi daha ileri bir seviyeye taşımak istiyoruz” diye konuştu.

“TÜRK-KIRGIZ TİCARİ, EKONOMİK İLİŞKİLERİ HIZLI BİR ŞEKİLDE GELİŞİYOR”

Kırgızistan ile Türkiye'nin siyasi iş birliğinin en yüksek seviyede olduğunu belirten Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov, şunları söyledi: “2018 yılının başında Kırgızistan Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye ziyareti sonrası, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan'a resmi iş ziyareti gerçekleştirdi. Kırgızistan ile Türkiye arasında birbirine güven temelinde özel ilişki oluşturuldu. Türk-Kırgız ticari, ekonomik ilişkileri hızlı bir şekilde gelişiyor. Türkiye, Kırgızistan için en öncelikli devletlerden biridir.”

İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARINA İMZA ATILDI

İş Forumu’nun sonunda düzenlenen Özel Sektör Anlaşma İmza Töreni’nde özel sektör firmaları ve kurumları arasında 7 adet Mutabakat Zaptı imzalandı. İmzalanan anlaşmalar şöyle: Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Teşvik ve Koruma Ajansı ile Mir Teknoloji Holding A.Ş. Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Teşvik ve Koruma Ajansı ile Çiftay İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Teşvik ve Koruma Ajansı Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Küçük Ölçekli Hidroelektrik Santralleri Birliği Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası ile Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Teşvik ve Koruma Ajansı Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, İstanbul Tahkim Merkezi ile Kırgız Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası /Uluslararası Tahkim Mahkemesi ile İstanbul Tahkim Merkezi Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, “Kırgız Cumhuriyeti Avrasya İş Kulübü” ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu / Kamu-Özel Ortaklığı Komitesi Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı.

ARABULUCULUK İMZASINI BAŞKAN KEÇECİ ATTI

İş forumunda uluslararası sorunların çözümlenmesi için ISTAC İstanbul Tahkim Merkezi ve Kırgızistan Tahkim Merkezi arasında anlaşmaya varıldı. Anlaşma, ISTAC İstanbul Tahkim Merkezi Başkan Vekili kimliği ile yer alan DSO Başkanı Müjdat Keçeci ve Kırgızistan Tahkim Kurulu Başkan Vekili tarafından imzalandı. İmzalanan anlaşma ile bundan böyle iki halkın aralarında çıkacak olan her türlü sorunun çözümü sağlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER