ARAÇ SİCİL VE TESCİL İŞLEMLERİ ARTIK NOTERLİKLERDE YAPILACAK

ARAÇ SİCİL VE TESCİL İŞLEMLERİ ARTIK NOTERLİKLERDE YAPILACAK

Türkiye Noterler Birliği (TNB), Araç Tescil Sistemi (ARTES) projesi ile birlikte bugüne dek Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen araç sicil ve tescil ile ilgili işlemleri hem zamandan hem de paradan tasarruf ederek vatandaşlara sunacak.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Vali Selami Altınok ve Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar’ın katılımı ile gerçekleştirilen ARTES projesinin tanıtım toplantısında, ilk araç tescil işlemi de Ankara Noteri ve Noter Odası Başkanı Lütfullah Ulugün tarafından yapıldı.

Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için emin adımlarla ilerlediği bu yolda Türkiye Noterler Birliği (TNB) de gösterdiği gelişme hamleleri ile işlemleri daha kolay, daha hızlı ve en önemlisi güvenli şekilde yaparak vatandaşlara ciddi kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. TNB’nin bu hamlelerinden en yenisi ise hükümetin 180 günlük eylem planı kapsamındaki Araç Tescil Sistemi (ARTES) projesi oldu. ARTES projesinin tanıtımı; Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Vali Selami Altınok ve Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Emniyet Genel Müdürü Vali Selami Altınok, “Son yıllarda araç satışlarının artması ve Emniyet Genel Müdürlükleri’nde görevli ekiplerin bu konuda büyük vakitler harcaması sebebiyle ARTES projesinin Türkiye Noterler Birliği tarafından yürütülmesi; hem vatandaşın hem de emniyet güçlerimizin zamandan tasarruf etmesine katkı sağlayacak” dedi.

“2023 HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA İLERLEMEK İÇİN ÇALIŞMAKTAYIZ”
Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, “TNB olarak ülkemize katkı sağlamak ve 2023 hedefleri doğrultusunda ilerlemek için çalışmaktayız. 1985 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz 2’inci el araç devirlerinin artık 1 Şubat 2018 itibari ile tescillerini de gerçekleştireceğiz. Bu projenin başlaması ile vatandaşlarımız hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilecek. Ayrıca tescil şubelerinde görev yapan polislerimiz de vatandaşımızın güvenliği için sahada daha aktif rol alacak” diye konuştu.

“HÜKÜMETİMİZ HER ZAMAN VATANDAŞLARIMIZI DÜŞÜNEREK HAREKET EDİYOR”
Proje hakkında bilgiler veren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “ARTES projesi hükümetimizin 180 günlük eylem planı kapsamında 1 Şubat 2018 tarihi ile Türkiye Noterler Birliği’ne bağlı Noterlikler tarafından gerçekleştirilecek. Hükümetimiz her zaman vatandaşlarımızı düşünerek hareket ediyor. ARTES de bu kapsamda ortaya çıkan bir projedir. Türkiye Noterler Birliği bugüne kadar önemli hizmetlere imza attığı için ARTES projesinde de önemli bir katkı sağlayacaklarına inancım tamdır” dedi.

“İş gücü, para ve zaman tasarrufunun yani verimliliğin büyük önem taşıdığı dijital bir çağdayız” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları söyledi: “Bizler de hayata geçirdiğimiz projeler ile çağa ayak uydurmak ve vatandaşa katkı sağlamak amacıyla çalışmalarımızı her zaman sürdürmeye devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızın sonuçlarından birisi de ARTES projesidir. Hem zaman hem de paradan tasarruf sağlayacak olan yeni sistem, TNB tarafından anında ve tek noktada yapılabilecek. Bu noktada Noterlerimize büyük bir yük düşüyor ve bunu da başaracaklarına eminim.”

ARTES İLE VATANDAŞLAR 116 TL DAHA AZ ÖDEYECEK
Hayata geçirilen ARTES projesi kapsamında, bugüne dek Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sayıları 615 ile sınırlı olan tescil bürolarından birisine giderek gerçekleştirilen araç sicil ve tescil işlemleri artık Türkiye’nin dört bir yanında yer alan bin 931 noterlikte yapılabilecek. Vatandaşlar, herhangi bir Noterliğe giderek, anında, tek noktada ve daha az ücret ödeyerek tüm işlemleri halledebilecek. Emniyet Müdürlükleri’nde gerçekleştirilen sistemde, araç tescili sırasında, Motorlu Araç Trafik Belgesi, Motorlu Araç Tescil Belgesi ve posta ücretiyle birlikte 251 TL olan ücret, ARTES projesi kapsamında vatandaşlara 116 TL tasarruf sağlayacak. Tescil işlemlerinde Noterliklerin görevlendirilmesi ile beraber, ilk adım olarak Motorlu Araç Trafik Belgesi kullanımdan kaldırılırken, tescil belgesi anında Noterliklerde teslim edilebilecek ve bu da posta masrafını ortadan kaldıracak. 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER