Arı yetiştiricilerine 108 ton şeker dağıtıldı

Denizli’de ‘Arı Kayıt Sistemi’ne kayıtlı ve aktif arıcılık yapan arı yetiştiricilerine, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü gözetiminde 108 ton şeker dağıtımı yapıldı.

Arı yetiştiricilerine 108 ton şeker dağıtıldı

Arı Kayıt Sistemi’ne kayıtlı ve aktif arıcılık yapan arı yetiştiricilerine, şeker dağıtıldı. 108 ton şeker dağıtımı yapıldığı törene; İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çomak, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mehmet Ali Uzakgider, Gıda ve Yem Şube Müdürü Şehla Akpınar, il müdürlüğü teknik personelleri ve yetiştiriciler katıldı.

Dağıtımı yapılan şekerlerin düşük fiyat ile üreticiye verildiğini ifade eden İl Müdürü Yılmaz Erkaya, “Denizli genelinde 288 mahallede 89 bin 49 adet fenni kovanla, bin 190 aktif birlik üyesi arıcılık yapmaktadır. İlimizde 154 ton kapasiteli bal işleme tesisi mevcut olup, 2021 yılında üretilen bal miktarı 610 bin 22 kilogramdır. Bu proje ile Bakanlığımız arı yetiştiricilerinin 2022 üretim döneminde girdi maliyetlerini düşürmek ve arıcılarımıza destek olmak amacıyla Türk Şeker A.Ş. anlaşarak düşük fiyattan şeker dağıtımı yapmaktadır. İlkbahar döneminde kovandan çıkan arıların yiyecek stokunun bitmesi, çiçek ve nektarın olmadığı bu erken dönemde arının teşvik beslenmesi yapılması gerektiği için arıların tüketebileceği miktarda şerbet verilmesi gerekmektedir. Dağıtılacak şekerlerin teşvik beslenmesinde kullanılmasıyla arı ölümlerinin önüne geçilecek” dedi. Arı yetiştiricilerinin şekerlerini teslim alması ile dağıtım töreni sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2022, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER