ARICILARA DESTEKLER SÜRÜYOR

ARICILARA DESTEKLER SÜRÜYOR

Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği (DENARBİR) Başkanı Nihat Çomak 2017 yılı arıcılık destekleri ve hibeler hakkında DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Başkan Çomak arıcılık ve bal üretimindeki son durumla ilgili de bilgiler aktardı.

Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği (DENARBİR) Başkanı Nihat Çomak destek ve hibelerle ilgili şunları aktardı: “Ziraat Bankası’nın desteklerinden, Türkiye Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun hazırladığı projelerden arıcılarımız istifade ediyor. Bakanlık tarafından hazırlanan bir proje var. Bu proje kapsamında arıcılık sektörüne hibe destek uygulaması sürüyor. Ama bununla ilgili usul ve esaslar henüz belirlenmedi. Umuyoruz ki Denizli’de bu destekten faydalanacak iller arasında olur. Arıcılık sektöründe düşük faizli Ziraat Bankası tarafından kullandığımız yatırım ve işletme kredilerimiz var. İşletme kredilerinde genelde bir yıl vademiz var. Arıcı arkadaşlar yılda yüzde 4 faiz ödemek suretiyle bu kredilerden faydalanıyorlar. Yatırım kredisi olursa bu süre 5 veya 7 yıla kadar uzuyor. Tarım Bakanlığı tüm tarım ve hayvancılık sektörüne hibe desteği altında ödemeler yapıyor. Arıcılık sektöründe de kovan başına 10 TL hibe destek alıyoruz. Bu miktar yaklaşık 4, 5 yıldır değişmedi. Bu senede kovan başına destek artar mı bilmiyoruz. Ama biz arıcılık sektörü olarak bu hibe desteği kullanıyoruz. Geçtiğimiz yıl 850 bin TL civarında ki bu hibe destekten arıcılarımız faydalandı. Bu her sene artan bir trendle meydana geldi. Daha önce daha düşük miktarda bu destekten faydalanırken, geçtiğimiz yıl bu destekten 850 bin TL olarak faydalandık.”

“ARILAR BİZİM ZENGİNLİĞİMİZ”
Arıcılığı bir bal üretim sektörü olarak görmediklerini belirten Başkan Çomak sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye zengin floral kaynaklara sahip. Bu zenginliği bal arılarına borçluyuz. Türkiye’de arıcı olduğu ve bal arılarının polinasyon özelliğinden faydalandığımız sürece biz bu zenginliğimizi koruyacağız. Ayrıca bal arıları tarımsal üretimlerde tozlanma yoluyla hem verimi hem kaliteyi artıran böceklerdir. Yapılan ince hesaplarda da bal arılarının tarımsal üretime katkısı da 224 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Ülkemizde bu değerinde 8, 10 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Eğer biz tarımsal faaliyetleri sürdürebiliyorsak tabiatta zengin floral kaynaklara sahipsek bal arılarından vazgeçmeyeceğiz.”

“SICAĞA KARŞI ÖNLEM ALINMALI”
Arılar ve bal üretimindeki son durumuna da değinen Başkan Çomak; “Arıların sıcağa tahammül derecesi 46-47 derecedir. Bunun üstündeki sıcaklıkta kovanda petekler kopuyor. Kopan peteklerin kovan içindeki arıları öldürdüğünü, hatta bazı kovanların içinden bal aktığını duyduk. Böyle durumlarda arıcılar, kovanların kapaklarını mutlaka boyamalılar. Üzerlerine sıcaklığını azaltacak önlemler almalılar. 45 derece üzeri sıcaklık olan yerlerde arıcıların kovanlarını daha yüksek yerlere taşımaları gerekmektedir” diye konuştu.

“AŞIRI SICAKLAR YÜZÜNDEN ARILARIN BAL TOPLAMA ÖZELLİĞİ YOK OLDU”
Aşırı sıcakların bal üretimini ciddi anlamda etkilediğini vurgulayan Başkan Çomak; “Genellikle bitkilerin bal salgılama özellikleri 25-35 derece sıcaklık arasında olmaktadır. Sıcaklığın artışıyla birlikte bitkiler hızlı bir şekilde su kaybetmeye başlar. Su kaybeden bitkilerin de nektar salgılama özelliği kaybolmaktadır. Aşırı sıcak geçen bu günlerde biz bunun olumsuz etkilerini üretimde gördük. Aşırı sıcaklar yüzünden arıların bal toplama özelliği ya tamamen yok oldu ya da azalmaya başladı. Arılara baktığımız zaman özellikle sıcak yerlerde, ya sabah erken saatlerde çalışıyor ya da akşamın serin saatlerinde çalışıyor. Günün sıcak saatlerinde de kovanı serinletmek için uğraşıyorlar. Bütün bunlar da üretimi olumsuz etkiliyor. Bu sene değerleri tam olarak bilmiyoruz. İlimizde yaklaşık bin 200 civarında üyemiz var. Bu üyelerimize ait de yaklaşık 200 civarında sisteme kaydı yapılmış kovanımız mevcut. Biz yıllık itibariyle 2 bin ton bal üretimi yapıyoruz. Türkiye’nin yaklaşık yüzde 1 buçukluk üretimine sahibiz. Ama iklim şartlarının olumsuz geçtiği yıllarda bu değerler düşüyor. Hatta zaman zaman bin tonun altına da düştüğümüz oluyor” dedi. 

PINAR ÇANKAYA- MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER