ARTI KOLEJİ, İKİ AÇILIŞ BİRDEN YAPTI

ARTI KOLEJİ, İKİ AÇILIŞ BİRDEN YAPTI

Denizli’nin önemli eğitim kurumlarından biri olan Artı Koleji’nde, öğrenciler tarafından hazırlanan projelerin yer aldığı Bilim Şenliği ve yine öğrencilerin yapmış olduğu Resim Sergisi’nin açılışı yapıldı. 

Denizli’nin önemli eğitim kurumları arasında yer alan Denizli Artı Koleji, iki açılışa birden imza attı. Öğrenciler tarafından hazırlanan projelerin yer aldığı Bilim Şenliği ve yine öğrencilerin yapmış olduğu Resim Sergisi’nin açılışı okul bahçesinde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Terene; Denizli Artı Koleji Kurucusu Prof. Dr. Bülent Topuz, okul yönetimi, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Bilim şenliği hakkında DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne açıklama yapan Prof. Dr. Topuz, “Çocuklarımız yaparak öğrenmenin bir örneği. Bilim Şenliğimizde çocuklar bir taraftan kendi yaptıklarını öğreniyorlar ve öğretiyorlar bir taraftan da diğer arkadaşlarının yaptıklarını öğreniyorlar. Her biri yaptıkları işten memnunlar ve gurur duyuyorlar. Çocuklar mutlu ve önemli olan da bu” ifadelerini kullandı.

“BİR ELEMENTİN DOĞADA VARLIĞINI GÖSTEREREK ÖĞRETECEĞİZ”

Denizli Artı Koleji tarafından TÜBİTAK’a sunulan ve TÜBİTAK tarafından kabul gören ‘Kalsiyumun Yolculuğu’ projesi hakkında bilgiler aktaran Prof. Dr. Topuz, projenin detaylarını şu şekilde aktardı: “TÜBİTAK tarafından üniversitelere eğitimi, bilim ile toplumu bir araya getirmek adına bir proje açıldı. Hayatı yaşatarak bilimi öğretmek ya da bilimi sevdirmek, bilimle hayatı açıklamak gibi bir şey. Biz de ‘Kalsiyumun Yolculuğu’ diye bir proje sunduk. Projemizin içeriği şöyle; kalsiyum biliyorsunuz bir element ama doğada çeşitli şekillerde bulunuyor. Biz bunun bu bulunma şekillerini yaşayarak göstereceğiz. Örneğin; bildiğimiz Pamukkale travertenleri bir kalsiyumdur. İşte bunu gidip yerinde göreceğiz. Traverten ocaklarına gideceğiz ve milyonlarca yıllık çökelmesi neticesinde ortaya çıkan şeyleri göreceğiz. Oradan çıkıp mermer ocaklarına ve daha birçok yere gideceğiz. Daha sonra tıp Fakültesi’nde kemiğin yapısına girmesi, hücredeki fonksiyonları falan gibi onları yapacağız. Toprak vahşi sulama sonucu çoraklaşır. Çoraklaşmasının nedeni sodyum birikimidir. Sodyumu, kalsiyum sülfat ile bir araya getirdiğinizde ve çoraklaşmadan kurtarırsınız. Ve böylece bir elementin çocuklara doğada varlığını göstererek öğreteceğiz. Bunu inşallah kamuoyuyla da paylaşacağız.” 

“ÇOCUKLARIN YARATICILIKLARINI KULLANMALARI ÇOK ÖNEMLİ”
Okulun Görsel Sanatlar Öğretmeni Ceyda Gökçe, Bilim Şenliği ile aynı anda açılışı yapılan Resim Sergisi ile ilgili DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Gökçe; “klasik çalışmalar ve müfredatın yanında çocukların kendi hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmaları çok önemli. Teknik olarak çocuklara bazı bilgiler verdim ve çocuklar da farklı malzemeleri bir araya getirerek tablo yaptılar kendi yaratıcılıklarını da işin içine katarak. Şu anda sergimizde anasınıfımızdaki öğrencilerimizden 8. Sınıftaki öğrencilerimize kadar tüm sınıflarımızdan resim ve tablolar bulunuyor” şeklinde konuştu. 

HATİCE DEMİR - DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER