'ARTIK 'DUR' DEMEK ZORUNDAYIZ'

'ARTIK 'DUR' DEMEK ZORUNDAYIZ'

Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES)  Denizli Şube Başkanı Osman Üçgül DRT Denizli Ana Haber’in konuğu oldu. Programda dernek çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Başkan Üçgül; “Asıl sıkıntı; makinenin kullanım ücreti. ‘Sigorta’ adı altında bizim neredeyse ciromuza yüzde 50 ortak olacak konuma geldi. Artık buna ‘dur’ demek zorundayız” dedi.

390 üye,  bin 300’ü aşkın marka, 8 bin 200 satış noktası, 110 bin çalışan ve 12 bin TL’lik hacmi ile hizmet sektöründe faaliyet gösteren ve önemli sivil toplum örgütlerinden birisi olan Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES)’nin Denizli Şube Başkanı Osman Üçgül, DRT Denizli Ana Haber’e konuk oldu.  Programda dernek ve çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Başkan Üçgül; “TÜRES Derneği 2004 yılında faaliyetlerine başlamış olup, Türkiye genelinde çalışmalarını sürdürmektedir. Denizli il temsilciliğimiz ise geçtiğimiz Kasım ayında çalışmalarına başlamıştır. Genel Başkanımız Ramazan Bingöl’ü İstanbul’da ziyaret ederek görevimizi teslim almış bulunmaktayız. Denizli’de sektör yetkilisi arkadaşlarımızla istişare sonucu sıkıntılarımızı ve çözüm noktalarında neler yapabileceğimizi Başkanımız Ramazan Bingöl’e aktardık. Başkanımızda bu konuda çözüm üretme amacıyla bizi tebliğ etti. Bizlerde hızlı bir şekilde çalışmalara başladık. Yeni yılın ilk aylarında görkemli bir törenle il binamızın açılışını gerçekleştireceğiz” dedi.

“SEKTÖRÜN SIKINTILARINA ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ”
Projeler hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Üçgül; “Yaklaşık 20 üyemizle temsilcilik yönetimimizi oluşturduk. Genel merkezimize ilettik. Alacağımız onay ile projelerimize başlayacağız. İlk olarak ilimizde tüm sektör temsilcilerimizi, restoran ve lokanta işletmecilerimizi ziyaret edeceğiz. Çalışmalarımızı anlatarak birlikteliğimizi sağlamak istiyoruz. Ayrıca Denizli Lokali başta olmak üzere sektörümüzün sorunlarını, bürokrasi ile işletmeci arasında bir köprü görevi görerek çözmeye çalışacağız. Bu kapsamda tüm kurum ve kuruluşlarda çözüm önerilerimizi ve fikirlerimizi sektör adına temsilen dile getireceğiz. Ayrıca Denizli’de bulunan diğer tüm sivil toplum kuruluşları ve odalarla koordineli bir şekilde çalışmayı planlamaktayız. Kalifiyeli personel sıkıntısı, yüksek maliyetler ve yemek çeklerinin komisyon oranlarının yüksekliği gibi pek çok sıkıntıyla karşı karşıyayız. TÜRES Genel Merkezimizin desteği ile ilimizde eğitime yönelik çalışmalar yapacağız. ‘Kalifiye’ eleman için ilk aşama; eğitimdir. Ayrıca tedarikçi ile sektör temsilcilerimizi bir araya getirip satışların gerçekleşmesini sağlayacağız. Bu çalışmaların verimini takip edebilmek içinde temsilcilerimizi sürekli ziyaret ederek anlık çözüm önerilerimizde bulunacağız” diye konuştu.

“SEMBOLİK BİR BOYKOT UYGULAYACAĞIZ”
Yemek çeklerine uygulanan komisyon oranlarının yüksekliği ile boykot yapacaklarını belirten Başkan Üçgül sözlerine şöyle devam etti: “Bu yemek çeki firmalarının çoğunluğu yabancı menşeili. Baktığımızda; kendi ülkelerinde uyguladıkları komisyon oranları yüzde 3’ü geçmiyor. Peki, neden bizim ülkemizde yüzde 10, yüzde 15’lere varan bir oran uygulanıyor? Genel Başkanımız aylardan beri bu konuyla ilgili gerek yemek çeki firmalarıyla gerek başka yerlerle görüşmelerde bulunuyor. Bir sonuç elde edemedik. Sadece komisyonla da bitmiyor. Burada asıl sıkıntı; makinenin kullanım ücreti. ‘Sigorta’ adı altında bizim neredeyse ciromuza yüzde 50 ortak olacak konuma geldi. Artık buna ‘dur’ demek zorundayız! Bununla da alakalı 27 Aralık Çarşamba günü sembolik bir boykot uygulayacağız.  Ülke genelinde 1 buçuk milyon restoran boykota katkı sağlayacak. Denizli’de de görüşmelerimiz hala devam ediyor. Sektördeki esnaflarımızdan, meslektaşlarımızdan destek istiyorum. Bu bir tek TÜRES’in sorunu değil, ülkenin sorunu. Başarılı olursak ben devamının geleceğine inanıyorum. Ben bugün bin Lira’lık bir satış yaptığım zaman 100 Lira’sını yemek çeki firmaları alıyor. Onun dışında sigorta parası ve makine kullanım ücreti alınıyor. Üst üste koyduğumuz zaman yüzde 10’ları geçiyor.”

“TÜRKİYE’YE AİT YEMEK ÇEKİ KARTI GELEBİLİR”
“Bir günlük boykot yapacağız ve gerekirse çekleri kullanmayacağız” diyen Başkan Üçgül sözlerinin devamında; “ TÜRES olarak şu anda Genel Merkezimizde alternatif kartlar yapma çalışmaları devam ediyor. Türkiye’ye ait bir yemek çeki kartı gelebilir. Tabi burada biz o kartı kullanan vatandaşlarımıza biz şöyle bir çözüm önerisi bulmak istiyoruz. Ben kendi firmam adına 27 Aralık’ta yüzde 20’lik bir indirim uygulayacağım. 27 Aralık’ta sektördeki tüm meslektaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını, bizlere destek olmalarını istiyorum. Bizi aradıklarında boykot afişlerini işyerlerine ulaştırırız. İsterlerse TÜRES’in resmi sitesinden de alabilirler” ifadelerine yer verdi. 

 

HATİCE DEMİR

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211