“ASGARİ ÜCRETİN 2 BİN 500 LİRA OLMASINI İSTEMİŞTİK”

2019 yılında uygulanacak olan asgari ücret konusunda açıklama yapan Hak İş Denizli ve Hizmet İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Sezai Söylemez, “Arkadaşlarımız; yaşanabilir standartlarda, Türkiye şartlarında, ekonomik krizin çalışanlara kesilmemesi noktasında büyük bir beklenti içerisindedir. Biz; Hak-İş olarak, 2 bin 500 TL olarak açıklamıştık” dedi.

“ASGARİ ÜCRETİN 2 BİN 500 LİRA OLMASINI İSTEMİŞTİK”

Hak İş Denizli ve Hizmet İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Sezai Söylemez, 2019 yılında uygulanacak olan asgari ücret konusunda DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’nde açıklama yaptı. Asgari ücretin ülkemize, çalışanlarımıza, emek camiasına, iş verenlerimize hayırlı olmasını isteyen Hak İş Denizli ve Hizmet İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Söylemez, “Hak-İş olarak asgari ücret ile ilgili söylemlerimiz telkin boyutunda gerçekleşiyor. Çünkü Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na bazı itirazlarımız var. Biz, tüm katılanlarıyla mutabakat çerçevesinde imzalanmasını önemli buluyoruz. Bu gerçekten güzel ve ülkemizin özlediği bir gelişme. Ancak buradaki demokrasi ve katılımcı çoğulcu burada sadece tek federasyon olarak değil, Hak-İş’in de bulunduğu farklı konfederasyonlar var. Bu konfederasyonların da çoğulcu olarak sisteme dahil edilmesini istiyoruz. İşçilerin temsiliyet kabiliyetinin geliştirilmesini istiyoruz. Bu yönüyle eleştiriyoruz. Aynı zamanda bu komisyona katılan konfederasyon başkanımızın hedefini 2 bin Lira olarak belirleyip masaya oturması bizi üzdü. Arkadaşlarımız; yaşanabilir standartlarda, Türkiye şartlarında, ekonomik krizin çalışanlara kesilmemesi noktasında büyük bir beklenti içerisindedir. Biz; Hak-İş olarak,  2 bin 500 TL olarak açıklamıştık. Fakat gelinen neticede, eğer hedeflerinizi 2 bin Lira olarak sınırlandırırsanız burada ki pazarlık payınız çok inandırıcı gelmez. O da çok başarılı bir sonuç olmaz. Yine de önemli görüyoruz. Çünkü uzlaşmacı bir kültür var ve bu güzel bir gelişme. Fakat biz Hak İş olarak 2 bin 500 TL talebimiz vardı” dedi.

“TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLERDE, ZAMLARDAN YARARLANMALIDIR”

Hak İş Denizli ve Hizmet İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Sezai Söylemez, “Bizim yaşanabilir, refah seviyesinin, bu enflasyonun altında arkadaşlarımızın ezdirilmemesi için 2 bin 500 TL talebimizdi ve bu komisyona da diğer konfederasyon temsilcileriyle katılıp, geniş katılımlı demokrasiye yakışan bir çalışma olmasını isterdik. Bizim eksi olarak gördüğümüz, eleştirdiğimiz konular bu noktada. Şuan da gelinen noktayı da hem ülkemiz hem de çalışanlarımız açısından önemli buluyoruz. O yüzden de Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize teşekkür ediyoruz. Haksızlık derken kafalar çok karışık. Malum bu 2 nisan itibariyle kamuda çalışan arkadaşlarımızı daim işçi statüsüne geçirilmişlerdi. Bu arkadaşlarımız önceden aldığı ücretler ve sosyal haklarıyla ve kıdemleriyle birlikte geçiş yapmışlardı. Şimdi asgari ücretin bu şekilde olmasıyla arkadaşlarımız yüzde 30 artırımlı yüzde 40 artırımlı yüzde 50 yüzde 60 gibi kamu kurumlarında asgari ücret üzerinden artırılmış yüzdelikli çalışan arkadaşlarımız vardı. Bu arkadaşlarımızın ücretleri asgari ücretin üzerinde olduğu için bu zamdan faydalanamıyorlar. Dolayısıyla devletimizin ve çalışma bakanlığımızın yayınladığı genelgeye göre; yüzde 4 artı yüzde 7 toplam yüzde 8 bir ekstra sözleşme farkı var. Ondan yararlanacaklar. Dolayısıyla bu farktan dolayı arkadaşlarımız üzgünler. Dünden beri telefonlarımız durmadı. Bu konuda hak ve talepleri var. Bizde hükümetimizden, Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu mağduriyetin giderilmesi için sizlerin vasıtasıyla bu konuyu dile getirmek istedim. Dolayısıyla arkadaşlarımızın gözü kulağı bu noktada gelişecek. Yani 2020 Ekim Ayı’nda bu sıkıntıların giderilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

“80 BİN KİŞİ KADRO BEKLİYOR”

Başkan Söylemez,  şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbaşkanımızın 24 haziran seçimlerinden sonra açıklamış olduğu KİT’lerde ki çalışan üyelerimize yönelik bir açıklama vardı. Kadro sözü vardı. Bizde bu kadro sözünün de tekrar hayata geçirilmesini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan da Türkiye çapında ki 80 bin çalışan üyelerimize yönelik, arkadaşlarımıza yönelik bunların yüzde 40 civarı Hak İş e üye bu arada , biz genel anlamda daimi iş kadrosuna geçirilmesini talep ediyoruz."

UMUT AYANA

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211