“ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞI İŞÇİ KARDEŞLERİMİZ ADINA OLUMLU BULUYORUM”

2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen ve asgari ücretin 2 bin 20 TL olarak belirlenmesini değerlendiren Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan; “Tabi ki bin 600 Lira’nın düşük olduğunu, yeterli olmadığını hepimiz biliyor ve yaşıyoruz. Asgari ücretteki artışı işçi kardeşlerimiz adına olumlu buluyorum” dedi.

“ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞI İŞÇİ KARDEŞLERİMİZ ADINA OLUMLU BULUYORUM”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, 2019’a sayılı günler kala 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı düzenledi. La Riva Kafe’de basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Erdoğan 2018 yılını değerlendirdi ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.  DTO’nun 2018 hedefini bir ay önceden tutturarak 17 bin 48 üyeye ulaştığını belirterek sözlerine başlayan Başkan Erdoğan; “Denizli Ticaret Odası,  Denizli’deki en büyük ve en güçlü sivil toplum kuruluşudur.  1926’dan bu yana köklü bir gelenekten güçlü bir geleceğe yol alan bir kurumuz. Göreve geldiğimiz günden bu yana DTO’daki işleri hızlandırıp, işleri kolaylaştırarak üyelerimizin memnuniyetini artırmak önceliğimiz oldu” dedi.

“SON 2 YILDA 3 BİNDEN FAZLA MEZUN VERDİK”

DTO’nun gerçekleştirdiği çalışmaları aktaran ve “Bir başka önceliğimiz ise, hizmet içi eğitimlerle personelimizi günün koşullarına hazır hale getirmekti” diyen Başkan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Üyelerimiz ile vatandaşlarımızı da bu halkaya dahil ettik. Eğitim, olmazsa olmazımız haline geldi. Kesintisiz sürdürdüğümüz girişimcilik eğitimlerinde son 2 yılda 3 binden fazla mezun verdik. Bunların en az yüzde 10’u kendi işini kurdu; üretime katıldı. İstihdama katkı sağladı. İŞKUR ve KOSGEB ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalarımızı, bu ay ilçelerimize de yaymanın sevincini yaşıyoruz. Çivril’de 30 kişilik ilk grup girişimcilik eğitimimizi tamamladı. Şimdiden 2 grup daha hazırladık. Talep oldukça, eğitimlerimiz artarak devam edecek. Öte yandan Denizli Valiliği ile kodlama eğitimi başlattık. 700’den fazla başvuru aldık. Denizli Ticaret Odamızın atölyesindeki robotik kodlama eğitimlerimiz, ülkemizde bir ilkti; büyük ilgi gördü. Şehir dışından işinin uzmanları isimleri Denizli’mize getirerek, e-ihracat ve e-ticaret eğitimleri düzenleyip, etkinliğimize katılanları sertifikalandırdık.”

“AR-GE VE TASARIM MERKEZİ OLMA YOLUNDAYIZ”

Başkan Erdoğan açıklamalarının devamında; “Denizlimizde kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı, 128 oldu. DTO'nun kuruluşundan itibaren, göreve geldiğimiz güne kadar ki 90 yıllık sürede, Denizli’de 55 tane yabancı ortaklı şirket vardı. Bugün ise 128. Denizlimize, 2 yılda 73 yabancı yatırımcı geldi. İlimizde, 8 AR-GE merkezi ile 21 tasarım merkezi faaliyettedir. Türkiye’de 3 metropol şehir İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4’üncüyüz. Fakat nüfus bazında ilk sıradayız. Bunun onurunu yaşıyoruz. Denizli’nin AR-GE, tasarım ve moda merkezi olması yolunda attığımız adımların sayısını artıracağız” ifadelerini kullandı.

“BİR İLKE İMZA ATTIK”

5 milyon Euro’luk bütçesiyle, Denizli’de teknik tekstile dönüşüm projesinin bir ilk olduğunu vurgulayan Başkan Erdoğan; “Sanayimizin yenilenmesi, güçlenmesi ve büyümesi açısından son derece önemlidir. Avrupa Birliği’nden hibe almaya hak kazanan ülke genelindeki TOBB’a bağlı 2 odadan biriyiz. Ekibimiz, 500 aday arasından çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Bununla ilgili çalışmalarımızı hız kesmeden, çok dikkatli ve hesaplı bir şekilde sürdürüyoruz” diye konuştu.

 “168 MİLYON TL’LİK NEFES KREDİSİ VERİLDİ”

 ‘KOBİ’lere nefes kredisi’ kapsamında, Denizli Ticaret Odası olarak, 2018’de üyelerinin 108 milyon TL’lik krediye ulaşmalarına imkân sağladıklarının altını çizen Başkan Uğur Erdoğan şöyle konuştu: “Kaynaklarımızın tamamını üyelerimize açtık. Göreve geldiğimiz günden bu yana, nefes kredisi olarak, üyelerimiz aracılığıyla piyasalara 168 milyon TL’lik destek verdik. Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat Zeybekci’nin destekleriyle, Türk Eximbank Denizli Şubesi, geçen yıl Nisan ayında faaliyete geçti. Eximbank 2018’de Kasım sonu itibarıyla 470 firmaya 725 milyon Dolar kredi, 785 milyon Dolar ihracat sigortası desteği sağladı. Öte yandan, Denizli’miz, bu yıl Kredi Garanti Fonu’ndan 5 bin 77 firmasına 5 milyar 169 milyon 924 bin 145 TL kredi sağladı. 4 milyar 689 milyon 880 bin 174 TL’lik kefaletle 9 bin 818 kredi kullanıldı. Ayrıca bu yıl, KOSGEB’den Denizli’mize 24 milyon TL’lik önemli bir destek geldi.”

“DENİZLİ TRAVERTENİNE COĞRAFİ İŞARET ALDIK”

“Denizli Ticaret Odamızın çabalarıyla, Denizli travertenine coğrafi işaret aldık” diyen Başkan Erdoğan şunları aktardı: “Denizli traverteni, 10 yıldır bunun güvencesi altında. Çardak yolunda olduğu gibi şehrimizin tüm girişlerine dikeceğimiz totemlerle sergilenmesini de sağlayacağız. Çalışkanlığı ve girişimciliği ile bilinen Denizli iş dünyamızın yolunu açarak enerjisini daha etkili ve verimli kullanması için bildiğimiz ne varsa yaptık; yapmaya da devam edeceğiz.”

“ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞI OLUMLU BULUYORUM”

Asgari ücretin 2 bin 20 TL olarak belirlenmesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Erdoğan; “Öncelikle asgari ücretin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Tabi ki bin 600 Lira’nın düşük olduğunu, yeterli olmadığını hepimiz biliyor ve yaşıyoruz. Asgari ücretteki artışı işçi kardeşlerimiz adına olumlu buluyorum. İş alemi adına da tabi ki kolay değil. Çünkü Avrupa’da ve dünya piyasalarında bir daralmanın olduğunu görüyoruz. Ama bizim insanımızın özelliği; dar günde, zor günde kenara çekilmek değildir. Yüzde 26’nın en az bir kısmını çıkarabilecek yeni projeler, yeni tedbirler alarak devam edeceğiz. Çünkü işveren ve işçinin mutlu olması lazım. Ancak o zaman işlerimiz daha iyi olur. Asgari ücret üzerindeki vergilerle ilgili belki yeni bir düzenleme getirilirse işverenler açısından süreci atlatırız diye düşünüyorum” dedi.

“İÇ PİYASADA DARALMA VAR”

Denizli ihracatına yönelik açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan; “Denizli ihracata ve üretime dayalı bir şehir olduğu için, ihracat noktasında artış var. Ancak iç piyasa açısından hem mevsimsel hem dönemsel anlamda bir azalma olduğunu biliyoruz. Finansmana erişim anlamında da zorluklar var. Bunları TOBB kanalıyla ilgili bakanlıklara iletiyoruz” diye de ekledi.

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner187

banner186