'ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ ALMAYACAĞIZ'

'ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ ALMAYACAĞIZ'

Tekstil firmalarında işçilerle bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Denizli Milletvekili Adayı Gülizar Biçer Karaca, partisinin iktidar olduğunda asgari ücretten gelir vergisi almayacaklarının altını çizdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Denizli Milletvekili Adayı Gülizar Biçer Karaca, Denizli’deki tekstil firmalarında çalışan işçilerle bir araya geldi. İşçilerle sohbet edip, dertlerini dinleyen Karaca “ değerli emekçi kardeşlerim burada çalışıyorsunuz, emek veriyor, alın teri döküyorsunuz ama emeğinizin karşılığını alamıyorsunuz. 1 Ocak 2019’da net asgari ücreti 2 bin 200 TL yapacağız. Tamam çok yüksek bir rakam değil ama en azından bin 603 Lira’dan daha iyidir. Asgari ücretten gelir vergisi almayacağız. Asgari ücrete yılda bir defa değil, altı ayda bir zam yapacağız. Asgari ücret artışını enflasyon ve refah artışı payını dikkate alarak altı ayda bir belirleyeceğiz. Böylece sizler değerli emekçi kardeşlerimiz rahat bir nefes alacak” dedi.

“KIDEM TAZMİNATINI KORUMA ALTINA ALACAĞIZ”
Karaca, sözlerine şöyle devam etti: “Kıdem tazminatını koruma altına alacağız. İşverenin iflası halinde kıdem tazminatı hakkını tüm diğer işçi haklarıyla birlikte öncelikli alacak durumuna getireceğiz. Kamuda farklı statüde istihdamdan dolayı yaşanan özlük hakkı kayıplarını gidereceğiz. Kayıt dışı çalışmayla mücadele edeceğiz. Etkin bir iş yeri denetim sistemi kuracak ve kayıt dışı işçi çalıştıranlara ağır yaptırımlar getireceğiz. Ucuz iş gücü olarak görülen yabancı ve göçmen işçilerin kayıt dışı çalıştırılmasına karşı mücadele edeceğiz. Çocuk işçiliğine son vereceğiz. Mesleki eğitimdeki stajyer ve çırakların özlük hakları konusundaki mağduriyetlerini gidereceğiz. Uzun vadeli sigorta kollarında, çıraklık veya staj başlangıç tarihini sigorta başlangıç tarihi olarak esas alacağız. İşçi sağlığı ve güvenliği kurallarına uymayan işverenlere ağır yaptırımlar getireceğiz. Yaşanan iş kazaları ve mesleki hastalıkları dikkate alarak tehlikeli iş kollarını yeniden sınıflandıracağız. Tehlikeli iş kollarında çalışanlar ve fiili hizmet süresi zammından yararlananların emeklilik gün sayılarına getirilen sınırlamaları kaldıracağız. Meslek hastalıklarının tanısı, tedavisi ve önlenmesi için meslek odaları, sendikalar ve üniversitelerle iş birliği içerisinde çalışacağız. İşçi sağlığı ve güvenliğinde sendikalar, meslek odaları ve üniversitelerin katılımıyla özerk, demokratik bir kurumsal yapı oluşturacağız. İşyeri hekimlerini ve iş güvenliği uzmanlarını bu kuruma bağlayacağız. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarına tam bir iş güvencesi sağlayacağız. Bu uzmanların işten çıkarılabilmesini, iş müfettişi ve sendika işçi temsilcisinin onayına tabi kılacağız. Sizlerin hakları var ve bizler bu haklardan en iyi şekilde yararlanmanız için elimizden geleni yapacağız.” 

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER