Aşı kartı nasıl oluşturulur?

Tiyatro, okul, sinema ya da şehirlerarası toplu taşıma kullanımı öncesi aşı zorunluluğu ya da negatif PCR testi sonucu görevliler tarafından istenecek. Bu nedenle aşı olan vatandaşlar "Aşı kartı nasıl oluşturulur veya nasıl alınır?" sorusuna cevap arıyor. İşte, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ve e-Nabız üzerinden aşı kartı çıkarma...

Aşı kartı nasıl oluşturulur?

İçişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde yayımladığı genelge kapsamında tren, otobüs, uçak gibi şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında ve tiyatro, okul, sinema girişlerinde aşısız vatandaşlardan negatif PCR testi isteneceği açıklandı.

Bu nedenle aşı olan vatandaşlar tarafından "Aşı kartı nasıl oluşturulur veya nasıl alınır?" sorusu araştırılmaya başlandı.

AŞI KARTI NERELERDE KULLANILACAK?

Aşı Kartı, iki doz aşısını tamamlayan vatandaşları kapsıyor. Sunulan sistem tarafından elde edilen aşı kartı, yurt dışı seyahatlerinde kullanılabiliyor ve Güvenli Turizm logosunu barındırıyor.

Kimlik kartının üzerinde yer almakta olan karekod okutulduğu takdirde sistem e-Nabız'a yönlendiriyor, İngilizce ve Türkçe olarak ekranda, "Aşı kimliği 12345678910 TC Kimlik numaralı ve Z12345678 pasaport numaralı, 'x kişisine aittir. Bu kimlik 20.05.2021 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur" ifadesi bulunmaktadır.

HES UYGULAMASI İLE AŞI KARTI NASIL ALINIR?

HES uygulamasına giriş yaptıktan sonra öncelikle pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlanması gerekiyor. Ardından ‘Pasaportlarım’a gelerek ekle tuşu seçip pasaport numarası girmeniz gerekiyor. Ana ekrana dönerek ‘Covid-19 aşı bilgilerim’ kutucuğu seçin.

Gelen ekrandan ‘Aşı kartlarımı’ tıklayıp ardından ekranın en altına gelen ‘Aşı kartı oluştur’ seçeneğini tıklayın. Bu işlemin ardından aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa seçim yapılarak devam edilecek. Eğer seçim yapmadan devam edilirse kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacak.

Farklı bir pasaport bilgisinin aşı kartında yer alması isteniyorsa “Hesabım” bölümünden tanımlama yapabilecek. Daha önce tanımlanan pasaport numarası varsa numaranın seçileceği bir uyarı ekranı ile karşı karşıya kalınacak. Ekranda çıkan pasaport numarası seçilip devam edilirse kimlik kartı kısa sürede oluşturulacak.

HES İLE AŞI KARTI ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

E-NABIZ İLE AŞI KARTI NASIL ALINIR?

Öncelikle e-Nabız ekranına giriş yapın. Bu ekrana aşağıdaki linke tıklayarak girebilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra "Keşfet" menüsü altındaki "Aşı Takvimi" sekmesine tıklayın.

Açılan ekranda aşı takvimi görülecektir. Bu ekrandan aşı kartı indirmek için "Elektronik Aşı Kartını PDF Olarak İndir" butonuna basın.

Açılan dosyayı çıktı olarak alabilirsiniz.

E-NABIZ İLE AŞI KARTI ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2021, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER