“Aşı zayiatında Denizli 2’nci sırada”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son kullanma tarihi dolan 368 bin 761 aşının zayi olduğunu ileri süren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; Denizli’de 75 bin 249 aşının zayi olduğunu iddia ederek; en çok aşının zayi olduğu iller arasında Denizli’nin ikinci sırada olduğunu söyledi.

“Aşı zayiatında Denizli 2’nci sırada”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, hayvancılık sektörünü doğrudan ilgilendiren aşıya ilişkin açıklama yaptı. Karaca; “Sayıştay, Türkiye genelinde örnek olarak seçilen 10 ilde 2018 yılında son kullanma tarihi dolduğu için zayi olduğu tespit edilebilen aşı miktarının toplamda 368 bin 761 olduğunu ortaya çıkardı. 368 bin 761 aşı neden zayi oldu? Bunun kamuoyuna açıklanması gerekiyor. En çok aşının zayi olduğu iller arasında Denizli’nin ikinci sırada olduğunu ileri süren Karaca; “Sadece Denizli’de 75 bin 249, Türkiye’de 368 bin 761 aşı zayi olmuştur. Bu rakamlar azımsanamayacak rakamlardır. Hem ülkemiz genelinde hem de seçim bölgem Denizli’de hayvan hastalıklarıyla mücadelede kullanılan aşıların zayi olması insan ve hayvan sağlığı açısından büyük tehlike olduğu kadar ekonomik açıdan da büyük kayıptır” dedi.

“KAMU KAYNAKLARI İSRAF EDİLİYOR”

Karaca; “Hayvan hastalıklarıyla mücadelede kullanılan aşıların zayi olması Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesine zarar verirken; Bakanlığın denetimsiz yapısını ortaya koymaktadır. Aşı takip sistemi olmadığı için nerde ne kadar ihtiyacın olduğu bilmeyen Bakanlık, kamu kaynaklarını israf etmektedir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211