Asırlık ‘Cavur Pınarı’ da kurudu

Acıpayam İlçesi’nde 2 bin 262 rakımlı Eşeler-Beloluk Yaylası yolundaki tek su kaynağı olan ve asırlık ‘Cavur Pınarı’ da kuraklıktan etkilendi, kurudu.

Asırlık ‘Cavur Pınarı’ da kurudu

Denizli’de yaşanan kuraklığın etkileri artarak kendini göstermeye devam ediyor. Geçen kış istenilen miktarda kar olmadı. Yağmur da yağmayınca doğal su kaynakları da kuraklıktan etkilenmeye başladı. Acıpayam İlçesi’ne bağlı Bademli Mahallesi’nde 2 bin 262 rakımlı Eşeler-Beloluk Yaylası’na ulaşımı sağlayan yol üzerinde bulunan ve yaklaşık 100 yıldır akan Cavur Pınarı kuraklıktan etkilenip, kurudu. Cavur Pınarı’nın olduğu bölgede su kaynağının olduğunu, 15-20 yıl önce buranın çobanlar tarafından düzenlenerek çeşme yapıldığını anlatan doğa tutkunu Sabit Kızılhan, bölgede ve çevre illerde birçok pınarın, çeşmenin ve derenin kuruduğunu, kurak yılların yaşanmaya başlayacağını söyledi. Acıpayam İlçesi’nde olduğu gibi çevre ilçelerde ve birçok mahallede kar yağışı olmadığı için yer altı sularının beslenemediğini bu yüzden de çeşmelerin, pınarların, derelerin kuramaya başladığına dikkat çeken Kızılhan, “Acıpayam Bölgesi’nin gezgini olarak gördüğüm kuraklık hat safhada. Pınarlarımız artık akmıyor. Çeşmelerimiz akmıyor. Bu bir örneği” dedi.

“Gördüğüm manzara beni üzüyor”

Suyun kıymetinin bilinmemesi ve kuraklığın kendisini üzdüğünü belirten Kızılhan, “Cavur Pınarı'na ben her geldiğimde bu çeşmeden su içiyordum veya elimi ayağımı yıkıyordum. Gördüğüm manzara beni üzüyor. Bütün bölgede kuraklık hakim. Havaların da kurak gitmesi sebebiyle pınarlarımız akmıyor, derelerimiz coşmuyor. Suyun kıymetini hep birlikte öğreneceğiz. Bunu suyun yokluğunu hissettiğimiz zaman öğreneceğiz” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER