Aşure’nin püf noktaları…

Denizli’de mübarek Muharrem Ayı’nın son günlerinde aşureler yapılmaya devam ederken, ustalar güzel aşure yapmanın püf noktalarını anlattı.

Aşure’nin püf noktaları…

Mübarek Muharrem Ayı’nın son günleri yaşanırken; Denizli’de aşureler yapılmaya devam ediyor. 27 yıldır şeflik yapan 42 yaşındaki mutfak ustası Emre Özbek, aşurenin yapımından sunumuna kadar olan süreci anlattı. Güzel aşure yapımında malzemelerin çok olmasının ve pişirilme süresinin çok önemli olduğunu vurgulayan Özbek, “Aşurenin yapımı, fasulyesini, nohudunu ve buğdayını bir gece önceden ıslatıyoruz. Sabah erken saatlerde onları haşlamaya başlıyoruz. 1-1,5 saatte haşlanmaları sürüyor. Haşlama işleminden sonra hepsini bir araya alıp şekerini ilave ediyoruz. Daha sonra şekerle de 45 dakika kaynattıktan sonra diğer malzemelerimizi ilave ediyoruz. Malzemelerimiz görüldüğü gibi incir, ceviz, kayısı, badem, susam ve nar parçacıklarını katarak işlemimizi sonlandırıyoruz. Aşurenin sunuma hazır hale gelmesi için normal bir aşure 2,5 saatte hazır olur” dedi.

“AŞURENİN PÜF NOKTASI; SEVGİMİZİ KATMAMIZ”

Herkesin kendine özgü ustalıkları olduğunu hatırlatan Özbek, “Herkesin bir aşure yapım şekli vardır. Bizdeki tek püf noktası; sevgimizi katmamız. Biz sevgimizi katarak yapıyoruz ve bu şekilde de gayet lezzetli bir şey ortaya çıkıyor. Malzemelerin güzel haşlanması çok önemli, özenle yapılmalı. Aşure geleneksel bir tatlı, o yüzden özenle yapılması gereken tatlılardan” ifadelerini kullandı.

“EV HANIMLARININ YAPTIĞINDAN DAHA FARKLI BİR AŞURE”

Aydın’dan kızının yanına gelen öğretmen Oya Durmuş, tadına baktığı aşurenin lezzetini anlatarak şunları söyledi: “Aşure gayet güzeldi, zaten buranın aşuresini tercih etmemin sebebi, hem sunum olarak, hem malzeme olarak, hem kıvam olarak çok güzeldi. Her şey bolca kullanılmış, şekeri gayet ayarlı, çok şekerli değil. Herkesin rahatlıkla yiyebileceği bir aşure. Mesela ben evde de yapıyorum ama biz ev hanımlarının yaptığından daha farklı olarak daha bilgili bir kişinin yaptığı belli. Kıvam olarak, kullanılan malzeme, üzerindeki narların süslemesi, kayısıların doğranması, yani malzemeler çok güzel kullanılmış.”

“AŞURENİN MALZEMELERİ YÖRESİNDEN GETİRİLİYOR”

Mekanın sahibi olan Gökhan Güllü, “Aşure için malzemeleri memleketinden getiriyoruz. Özellikle süslemesinde ve içerisinde kullandığımız kayısıyı kendi memleketim olan Malatya’dan bahçemden getirtiyorum. Aşureyi çok sevdiğim için bu işin ustası olan Emre ustaya çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER