ATAG 20 TOPLANTISI PAÜ'DE BAŞLADI

ATAG 20 TOPLANTISI PAÜ'DE BAŞLADI

Aktif Tektonik Araştırma Grubu’nun her yıl geleneksel olarak düzenlediği ATAG Toplantıları’nın 20’ncisi, Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği ev sahipliğinde Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda başladı. 

Aktif Tektonik Araştırma Grubu’nun her yıl geleneksel olarak düzenlediği ATAG Toplantıları’nın 20’ncisi, Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği ev sahipliğinde Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda başladı.  Açılışa, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Erdur, Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Hakan Şekerci, ATAG Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mete Hançer, akademisyenler ve konunun uzmanı araştırmacılar katıldı. Açılışta konuşma yapan ATAG Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mete Hançer, ATAG toplantılarının amacının bu alanda çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek yapılan çalışmaları değerlendirmek olduğunu ifade ederken; ayrıca genç araştırmacılara da çalışmalar konusunda cesaret vermek istediklerini belirtti. Toplantılardan elde edilen sonuçların bilime ve yerel yönetimlerle iş birliği yaparak topluma katkı sağlamasını hedeflediklerini dile getiren Doç. Dr. Hançer, çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen başta Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ olmak üzere düzenleme kurulu üyelerine ve katılımcılara teşekkürlerini iletti.

TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 80’İ FAY HATTINDA YAŞIYOR

Ülkemizdeki fay hatlarının yüzde 80’inin nüfus yaşayan bölgelerde olduğunu hatırlatan Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Hakan Şekerci, depremle yaşamayı öğrenmenin yanı sıra bu türden toplantıların daha güvenli yerleşim bölgeleri oluşturulmasına katkı sağlayacağını söyledi. Ülkemizin deprem bölgesinde olduğunu hatırlatan Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Erdur,  önlemler alma konusunda deprem olmasını beklemeden harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı. Bu tip çalışmaların yer bilimi açısından önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Erdur, çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

SÜMER’DEN SUNUM

“Jeoloji Başlıyor; Bir Kronolojik Serüven: Çok Uzaklara Fazla Yakın Bir Bakış” isimli sunumu yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Ökmen Sümer, sunumunda; antik çağlardan milattan önceki dönemlere insanların yer bilimleri ve doğa olaylarına bakışına dikkat çekti.

 GÜNDE 38 BİLDİRİ SUNULACAK

13-15 Ekim tarihleri arasında 2 gün boyunca devam edecek çalıştayda, toplam altı oturumda yirmi beşi konuşma on üçü poster sunumu olmak üzere toplam 38 bildiri sunulacak.  Geçmiş depremlerin incelenmesi/paleosismolojik çalışmalar, Depremin etkileri, Büyük deprem kuşaklarındaki yapılan çalışmalar, Kentsel dönüşümün deprem açısından etkileri gibi konular ele alınacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER