Ataman, “Üretici Pazarı” kurulmasını istiyor

Yerel Tarih yazarı ve Mimar Hüsamettin Ataman, Üretici Pazarı kurulması için Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ve Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’ye mektup yazdı. Ataman, mektubunda “Üreticilerin, ürünlerini doğrudan tüketicilere aktarabilmelerinin en sağlıklı yolu, üretici pazarlarının kurulmasıdır” dedi.

Ataman, “Üretici Pazarı” kurulmasını istiyor

Tarih yazarı ve Mimar Hüsamettin Ataman, Üretici Pazarı kurulması için Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ve Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’ye mektup yazdı.

“Üreticilerin, ürünlerini doğrudan tüketicilere aktarabilmelerinin en sağlıklı yolu, üretici pazarlarının kurulmasıdır” diye Mimar Ataman, mektubunda; “Kentimiz Denizli’nin en büyük iki ilçesi Pamukkale ve Merkezefendi ilçeleridir. Pamukkale ilçemizin nüfusu 350 bin, Merkezefendi ilçemizin nüfusu ise 300 bindir. Yani, Denizli kentinin merkezini oluşturan bu iki ilçemizin toplam nüfusu 650 bindir. Bu nüfus, ülkemizin çok sayıda kentinin nüfusundan fazladır. Mukayese için söyleyeyim, Aydın ketinin merkez nüfusu sadece 290 bindir. Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerimiz sınırları içindeki her mahallede bir semt pazarı kurulmakta ve haftanın belirli günlerinde halkımıza hizmet vermektedir. Ancak, bir kısım üreticilerin, “yer yok” gerekçesiyle semt pazarlarında ürünlerini satmaları, belediye görevlileri tarafından, engellenmektedir. Üreticilerin, ürünlerini doğrudan tüketicilere aktarabilmelerinin en sağlıklı yolu, üretici pazarlarının kurulmasıdır. Üretici pazarı, üreticilerin kendi ürettikleri malları perakende olarak doğrudan tüketicilere sattıkları açık veya kapalı pazar yerleri demektir. Üretici pazarlarını, sağlıklı bir şekilde düzenleyip, hizmete sunacak olan makam belediyedir. Birçok kentte veya ilçede kurulan üretici pazarları, Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerimizde bulunmamaktadır. İlçelerinizde, yasa ve yönetmeliklere uygun olarak, sağlıklı koşullarda hizmet veren semt pazarlarından birinin veya arz talep durumuna göre bir kaçının veya uygun bir başka yerin, haftanın belirli bir gününde üretici pazarı olarak değerlendirilmesi, hem üreticiler hem de tüketiciler açısından faydalı olacaktır. Bir üretici olarak bu dileğimin dikkate alınmasını ve en kısa zamanda üretici pazarlarının kurulmasını bekliyorum.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER