“Atatürk’ün askeri dehası Çanakkale’de güneş gibi parıldıyor”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yılı nedeniyle yayımladığı mesajında; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehasının ve Türk askerinin kahramanlığının 106 yıldır Çanakkale’de güneş gibi parladığını belirtti.

“Atatürk’ün askeri dehası Çanakkale’de güneş gibi parıldıyor”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, dünya tarihini değiştiren Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yılı nedeniyle mesaj yayımladı.

Bazı savaşların sonuçlarının sadece savaşan ülkeleri değil birçok dünya ülkesini ilgilendirebileceğini söyleyen Başkan Gürün, Çanakkale destanının da bu savaşlardan biri olduğunu söyledi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehasının ve Türk askerinin kahramanlığının 106 yıldır Çanakkale’de güneş gibi parladığını belirtti.  Başkan Gürün; “Türk tarihi sayısız zaferlerle ve başarılarla doludur. Anadolu topraklarını vatan yapmak için verilen savaşların yanında, vatan topraklarını işgalden kurtarmak ve bağımsızlık için de birçok savaş verilmiştir. İşte bu savaşlardan biri de Çanakkale cephesinde işgal devletlerine karşı verilen ve dünya tarihini değiştiren 18 Mart Çanakkale destanıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyanın en güçlü devletlerine cepheleri dar ettiği, bir karış vatan toprağına milyonlarca merminin düştüğü, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan bir kahramanlık öyküsüdür. Bundan 106 yıl önce ülkemizin her şehrinden gözü kara askerler Çanakkale cephesine gitmiş, vatan toprakları için tek yürek olmuştur. İleride Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Kuva-i Milliye ruhunun temelini oluşturacak cesaret Çanakkale’de doğmuş ve alevlenmiştir. Türk milletini en umutsuz olduğu anda cesareti, ileri görüşlülüğü, dehasıyla bir arada tutan Çanakkale’yi geçilmez yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, bizlere gurur duyulacak bir tarih ve böyle yaşanası bir ülke bıraktıkları için teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211