‘Ateş Kartalları’na teşekkür

Denizli Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya, müdürlükleri bünyesinde görev yapan Rusya'dan kiralanan helikopterin ‘Ateş Kartalları’ ismi verilen ekibine başarı plaketi verdi.

‘Ateş Kartalları’na teşekkür

Orman Genel Müdürlüğü tarafından kiralanan ve 1 Haziran-28 Ekim tarihlerinde Denizli ve çevresindeki yangınlara müdahale eden helikopter ekibi, 29 saat 12 dakikası Denizli bölgesinde olmak üzere 195 saat 17 dakika havada kaldı. Rus pilotlar Roman Iaroshenko, Adrei Kovtdn ve Seylan Ingilok, uçuş mühendisi Aleksandar Kozlov, teknisyen Aleksander Prilipko ve Orman Bölge Müdürlüğü helikopter teknisyeni Raşit Boztepe'den oluşan ve kendilerini ‘Ateş Kartalları’ olarak isimlendiren ekip, değişik bölgelerde çıkan 109 orman yangınına müdahale etti. Ekip, yangın söndürme mücadelelerini kameralarıyla kaydetti.

“SON 25 YILIN EN AZ YANGINI”

Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında 2017'de 45 yangında 443,96 hektar, 2018'de 33 yangında 84,47 hektar, bu yıl 22 yangında 13,66 hektar alanın zarar gördüğünü söyleyen Denizli Orman Bölge Erhan Çetinkaya, ekibin, yer ekibiyle iyi iletişimi sayesinde yangınlara başarıyla müdahale ettiğini vurguladı. Çetinkaya, “Helikopterle yangına müdahale sayesinde Denizli başta olmak üzere diğer bölgedeki ormanların kül olmaktan kurtarılmasında çok önemli başarılar gösterildi. Denizli'de son 25 yılın en düşük yangın sezonunu geçirdik. İnşallah yılı da bu şekilde kapatırız” dedi. Yanan alanların da ağaçlandırıldığını belirten Çetinkaya, Denizli'de yıl sonuna kadar dikilen fidan sayısının 2 milyonu bulacağını sözlerine ekledi. Çetinkaya, sezonu kapatan helikopter ekibine başarı belgesi vererek teşekkür etti.

“BURADA ÇALIŞTIĞIM İÇİN ÇOK MEMNUNUM”

Türkiye'de bulunmak ve çalışmaktan mutluluk duyduğunu anlatan Pilot Roman Iaroshenko, “Türk devleti ve Orman Müdürlüğü, çalışmalarında çok disiplinli. Yer ekibinden hava ekibine herkes yangın söndürmek için hazır şekilde bekliyor. Burada çalıştığım için çok memnunum. Yaptığımız işin tehlikeli olduğunun farkındayız ama bizim görevimiz bu. Yangınları söndürürken gururlanıyorum” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2019, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER