AVRUPA’DAKİ DENİZLİLİLER, MERKEZEFENDİ’DE BULUŞTU

Merkezefendi Belediyesi ile Avrupa Denizlililer Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen tanışma kahvaltısı Merkezefendi Belediyesi Bereketler Toplantı ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi. Başkan Subaşıoğlu, “Sizleri ilk defa burada, böyle bir organizasyonda ağırlamaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

Merkezefendi Belediyesi, Avrupa’da yaşayan Denizlilileri Merkezefendi’de buluşturdu. Bereketler Toplantı ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen kahvaltıya; Denizli Valisi Hasan Karahan, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören, Solingen Denizlililer Derneği üyeleri, Belçika Denizlililer Derneği üyeleri, Denizli Kültür Derneği üyeleri, Bielefeld Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denizli Tutluca Derneği üyeleri katıldı. ‘Avrupalı Denizlililer, Denizli’de buluşuyor’ sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte yurt dışında yaşayan Denizlili hemşeriler birbirleriyle tanışma ve sohbet etme fırsatı buldu.

“AMACIMIZ KENDİMİZİ UNUTTURMAMAK VE KÖPRÜ OLMAK”
Gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören, “İlk kez memleketimizde düzenlediğimiz ‘Avrupalı Denizlililer Denizli’de buluşuyor’ etkinliğimize hoş geldiniz. Bu güzel mekânın kapılarını bizlere açan Merkezefendi Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Subaşıoğlu’na teşekkürlerimi arz ederim. Bugün burada toplanmamızın iki önemli nedeni var. Kendimizi unutturmamak ve köprü olmak… Cumhurbaşkanımızın bu yaz Saraybosna’da yaptığı konuşmasında bizler için ‘Siz gurbetçi değil, Avrupalı Türksünüz’ demişti. Bu bağlamda bugün burada Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan Avrupalı Denizlililer olarak toplanmış bulunuyoruz. Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım sizler ve hemşerilerimiz nasıl güzel Denizlimiz için çalışıyorsanız, bizler de Avrupa’da Denizlimiz için çalışıyoruz. Sizler, bizlerinde valisi ve belediye başkanısınız. Bu nedenle kendimizi unutturmamak üzere bugün burada bir araya gelmiş bulunuyoruz. Amacımız Avrupa’da yetişen neslimizi kökleri ve değerleri ile buluşturmak” dedi.  

“DENİZLİLİLERİN BİRLİĞİ VE BERABERLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”
“Avrupa Denizlililer Dernek Başkanımız Ali Bey’in girişimi ile sizleri ilk defa burada, böyle bir organizasyonda ağırlamaktan dolayı mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum” diyen Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, “Denizlililerin birliği ve beraberliği çok çok önemli… Bu toplantının aslında iki önemli tarafı var. Bir tanesi sizler Denizli’de gördüklerinizi Denizli’nin bir elçisi olarak kullandığınız iletişim araçları ile bu toplantıdan elde edeceğiniz verileri Avrupa’daki paydaşlarımızla paylaşıyor olacaksınız. Bir diğer önemli hususta şu; sizler Denizli’ye yıl da bir kere geliyorsunuz. Yıllık izinlerinizde geliyorsunuz. Aslında 2004 yılından beri Denizli’deki devam eden değişimin en büyük tanığı sizlersiniz. Her yıl geldiğinizde Denizli’nin daha da farklılaştığını, değiştiğini, güzelleştiğini en çok sizler idrak ediyorsunuz. O anlamda da sizlerin bu tanıklığı bizler için çok çok önemli” ifadelerine yer verdi.

“GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ OLDU”
Etkinlikte konuşan Denizli Valisi Hasan Karahan ise, ”Güzel bir başlangıç oldu. Ali Bey’i tebrik ediyorum. Yurtdışında 250 bine yakın vatandaşımız var. Onların Avrupa’da bir arada olmaları, birlikten kuvvet doğar düsturu doğrultusunda şart. Avrupa artık bizim için acı vatan değil. Orası da bizim bir vatanımız. Sizlerin sorunları, sizlerin sıkıntıları bizim de burada çözebileceğimiz, katkı da bulunabileceğimiz konular varsa elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Eskiden biz sizi oralara gönderdik, sadece gönderdiğiniz dövizlere baktık. Ama artık devletimizin, hükümetimizin anlayışı değişti. Oradaki insanlarımızın hayat şartları, imkânları, maruz kaldıkları muamele, yanlışlıkların hepsi ne ise onları buradan takip ediyoruz.  Artık devletimizin gücü buna yetiyor çok şükür” şeklinde konuştu. Sonrasında da Avrupa Denizlililer Derneği mensupları Merkezefendi Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı projeleri gezdi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211