Avrupalı gurbetçiler, Denizli’de buluştu

Avrupa Denizlililer Derneği, Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin bir araya gelmesi, hasret giderip kaynaşması amacıyla 2’nci Geleneksel Avrupalı Denizlililer Denizli Buluşması’nı gerçekleştirdi. Dernek Başkanı Ali İnceören; “Avrupa’da yaklaşık 250 bin Denizlili var. Amacımız gurbetçilerimizi Denizlimizde buluşturup birlik ve beraberliğimizi sürdürmek” dedi.

Avrupa Denizlililer Derneği tarafından Avrupa’da yaşayan gurbetçileri buluşturmak amacıyla düzenlenen Avrupalı Denizlililer Denizli Buluşması’nın bu yıl 2’ncisi düzenlendi. Sinpaş Aqua Mall Köfteci Yusuf’ta gerçekleştirilen kahvaltıya; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, Baltalı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Derya Baltalı ve gurbetçiler katıldı. Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören; “Avrupa'da yaşayan tüm Denizlili hemşerilerimizle kaynaşmayı hedefleyerek kurduğumuz derneğimiz ile Denizli için sosyal sorumluluk projeleri yapmamın yanında, Avrupa'da yaşayan Denizlili hemşerilerimizin kaynaşmasını hedefliyoruz. Bu amaç doğrultusunda 2’ncisini düzenlediğimiz buluşmamıza katılan tüm üyelerimize ve protokolümüze teşekkür ederiz. Avrupa’da yaklaşık 250 bin Denizlili var. Amacımız gurbetçilerimizi Denizlimizde buluşturup birlik ve beraberliğimizi sürdürmek. 3 kuşağı bir araya getirdiğimiz etkinliğimizin devamını getireceğiz. Avrupa’da yaşayan hemşerilerimize de çağrıda bulunmak istiyorum. Derneğimize üye olsunlar. Birlikteliğimize onlar da ortak olsun” dedi. Kahvaltının ardından dernek tarafından etkinliğe katkı sağlayan protokol üyelerine plaket takdim edildi. Gurbetçiler ise güzel bir gün geçirerek bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı.

“SİZLERDEN ARZUMUZ; ASLINIZI UNUTMAMANIZ”

Gurbetçilere seslenen Denizli Valisi Hasan Karahan ise; “Sizlerden arzumuz oralarda yaşarken Denizlimizi unutmamanız. Aslınızı unutmamanız. Bu konuda özellikle sizden sonraki kuşaklara da kültürümüzü, örf ve adetlerimizi aktarmanızı rica ediyoruz. Bunun en önemli yolu da Türkiye’ye sık sık gelip gitmektir. Ülkemizin şartları oldukça iyi. Mümkünse evlatlarınızın eğitim hayatlarının bir bölümünü Türkiye’de tamamlamasını isteriz. Gençlerimizin Türk kültüründen, örf ve adetlerinden kopmamaları için hassasiyet göstermenizi istiyoruz” diye konuştu.

“BU TÜR BULUŞMALARA KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Etkinlikte konuşan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Memleket önemli. Vatan önemli. Sizin şehriniz Denizli. Türklerimizin doğduğu yer, ecdadımızın yaşadığı, doğduğu yer Denizli. Şükürler olsun ki sizler kendi özünüzü kaybetmeden, vatanınızı, memleketinizi unutmadan Avrupa’da kendi ikbalinizi ve ülkemiz için çok büyük katkılar sağlamak üzere orada yoğun bir çalışma içerisindesiniz. Ben Avrupa’dan, şehrimize geldiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Bizler de Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür buluşmalara katkı sağlamak adına elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER