“AYAKKABI TAMİRCİLİĞİNİN SON JENERASYONU BİZİZ”

Denizli’nin Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Kiremitçi Mahallesi’nde 12 metrekarelik dükkanda 29 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan 50 yaşındaki Türk, “Denizli’de yaklaşık 25 tane ayakkabı tamircisi anca kalmıştır. Zaten mesleğin son temsilci jenerasyonu da biziz. Çünkü alttan yetişen çırak yok” dedi.

“AYAKKABI TAMİRCİLİĞİNİN SON JENERASYONU BİZİZ”

Denizli’nin Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Kiremitçi Mahallesi’nde, İlkokuldan mezun olduktan sonra Mahalledeki bir dükkanda çırak durduğunu dile getiren 50 yaşındaki İlyas Türk, 5 yıllık çıraklık döneminin ardından kendi işinin patronu oldu. 1989 yılının Kasım Ayı’nda kendi işletmesini açan Türk, aradan geçen 29 yılda, Denizlililerin ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor. Mesleğinin insanlık tarihi kadar eski olduğunun altını çizen Türk, “Ayakkabı tamirciliği bundan 30 yıl önceki gibi değil. Eskiden her mahallede en az iki tane ayakkabı tamircisi varken şimdi bir tane bile bulmak zor. Sayımız günden güne azalmakta. Tam bilmemekle beraber tahminim: Denizli’de 25 tane ayakkabı tamircisi anca kalmıştır. Zaten mesleğin son temsilci jenerasyonu da biziz. Çünkü alttan yetişen çırak yok. Eğer Çıraklık Eğitim Merkezleri’nde bu işin eğitimi verilmezse ayakkabı tamirciliği yok olacak. Bu işi yapanlardan en genci 50 yaşında.”

“HER ŞEY FABRİKASYONA DÖNDÜ”
Ayakkabı tamirciliğini öğrenmek isteyenlerin kalmadığına dikkat çeken Türk, çırak yetişmemesinin bir diğer sebebinin ise zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması olduğunu bildirdi.  15 yaşını geçmiş birinin bu işi öğrenip benimseyemeyeceğinin altını çizen Türk, “Eskiden okuldan 12 yaşında çıkılıyor ve bir meslekte çırak olunuyordu. Şimdi her şey değişti. Bunlardan dolayı çıraklık için talep olmuyor” dedi. Ayakkabı imal eden ayakkabı tamircisinin kalmadığına da değinen Türk, “Her şey gibi ayakkabı üretimi de fabrikasyona döndü. Elde yapılan sipariş ayakkabı daha pahalı olduğu için müşteri bunu tercih etmiyor. Biz 30 yıl önce ayakkabı imal ediyorduk ama şimdi talep olmadığı için sadece tamir işiyle ilgileniyoruz” şeklinde konuştu.

“MÜŞTERİLER DE ARTIK DAHA BİLİNÇLİ”
Zaman ilerlemesiyle birlikte insanların modernleştiğini söyleyen Türk,  tamirat işinde de aynı şekilde modernleştiğini belirtti. Türk; “Biz ayakkabı tamircileri olarak, hem modaya ayak uydurmak hem de insanların istediği şekilde  bu işi yapmak zorundayız. Müşteri profili de şu anda çok değişik. İnternet dolayısıyla herkes her şeyden biraz da olsun anlıyor. Yani ‘Bunu böyle yaptım, oldu.’ diyemiyorsun. Müşteri de ‘Şunu şöyle ve şu şekilde yapar mısınız?’ şeklinde katkı veriyor. Müşteriler de artık bundan 30 yıl öncesine kadar daha bilinçli” dedi.

“İNSANLAR BU MESLEĞE SAYGI DUYMALI”
İnsanların ve müşterilerin bu mesleğe saygı duymasını isteyen Türk, son olarak şunları ekledi: “İnsanlar 10 sene sonra isteseler de ayakkabı tamircisi bulamayacaklar. Burada 10 Lira’ya yaptırdıkları işi alışveriş merkezlerinde 20 Lira’ya yaptıracaklar. O yüzden herkesin bu mesleğe saygı duyup, sahip çıkmasını diliyorum” diye konuştu.

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193