AYDEM’İN MOBİL ARACI SOKAKLARDA, HİZMETLER VATANDAŞLARIN AYAĞINDA

Hizmet alanını genişletmek ve güvensiz fatura ödeme işlemlerinin önüne geçmek amacıyla geliştirilen Aydem Mobil Müşteri İlişkileri Merkezi (MİM) aracı, İzmir ve Muğla’dan sonra Denizli’de hizmete başladı. Denizli’de hizmet vermeye başlayan araç, basına tanıtıldı.

Hizmet alanını genişletmek ve güvensiz fatura ödeme işlemlerinin önüne geçmek amacıyla geliştirilen Aydem Mobil Müşteri İlişkileri Merkezi (MİM) aracı, İzmir ve Muğla’dan sonra Denizli’de hizmete başladı. Aracın tanıtımı, Aydem Denizli Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen basın toplantısında ve Müşteri İlişkileri Direktörü Mustafa Demir’in de katılımıyla yapıldı. Köy merkezlerinde, çarşı ve pazar alanlarında konumlandırılacak olan Mobil MİM ile vatandaşlar, elektrik faturası ödeme işlemlerini makbuz karşılığında güvenli bir şekilde çok kolay ödeyebilecek. MİM ile yapılacak olan işlemlerde işlem bedeli de alınmayacak. İzmir ve Muğla’da da hizmete sunulan Mobil MİM, Denizli’de 2 adet olacak. Bu araçlar Denizli’nin her bölgesine gidecek ve vatandaşlara kolay fatura yatırma imkanı sağlayacak. Ayrıca Mobil araçlarda abonelik, tahsilat ve tahakkuk gibi işlemlerde yapılabilecek.  Mobil MİM personelleri hafta içi sabah 08:00 ile 18:00 arası çalışacak.

GÜZERGAHLAR İSTEKLERE GÖRE OLACAK
İhtiyaç doğrultusunda farklı yerleşim yerlerinin Aydem Mobil MİM’in haftalık güzergah planını dahil edilmesini talep eden müşteriler bilgi@aydem.com adresine e-posta göndererek veya 0850 500 0 186 numaralı Aydem İletişim Merkezi’ni arayarak taleplerini oluşturmaları halinde farklı yerleşim yerleri, güzergah planına dahil edilebilecek.

“1 YIL İÇİNDE HEDEFİMİZ 50 BİN FATURA TAHSİLATI”
Mobil MİM hakkında açıklamalarda bulunan Aydem Müşteri İlişkileri Direktörü Mustafa Demir, “Mobil MİM’deki işlemlerin yoğun oldukları dönemlerde şubelerimizin hemen yakınında şubelerdeki işlemleri azaltmak amacıyla hizmet vereceğiz. Mobil araç olduğu için bu aracı diğer illerde de kullanabileceğiz. Yaklaşık 500 bin müşterimiz şubelerden işlem yapabiliyor. Biz mobil aracımızla 1 yıl içerisinde 50 Bin fatura tahsilatı hedefliyoruz. Fatura tahsilatı dışında da her türlü hizmeti de vermeye çalışacağız. Hizmet yürütme şeklimiz il ve ilçelerde yoğunluk olduğu zamanlarda devreye girecek. Şubelerde yaklaşık 650 çalışanımız var. İşlem yoğunlukları sebebiyle işlem süreleri uzuyor. Bunları azaltmak amacıyla hareket edeceğiz. Belli program dahilinde hareket edeceğiz. Müşterilerimizin fatura tarihlerini biliyoruz. Bu tarihlerde AVM’lerde, pazarlarda olacağız. Duyurularla ve tanıtımlarla bu hareketi yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER