Aydın’da 110 jeotermal sahada, jeotermal santrali yapılması planlanıyor

Aydın’da; 110 jeotermal saha çalışması için yapılacak olan ihale öncesi, çevreci kuruluşlar ve bölgelerinde jeotermal santrali düşünülen mahalle sakinleri tarafından başlatılan çevre eylemleri dikkat çekiyor. İhale öncesi, çok sayıda çevrecinin katılımıyla basın açıklaması yapılırken, CHP milletvekillerinin de hazır bulunduğu protesto eyleminde çevreciler; ellerinde döviz ve zeytin dalları ile sloganlar attı. Jeotermal saha çalışmasının Aydın’ın 16 ilçesini de kapsadığı bildirildi.

Aydın’da 110 jeotermal sahada, jeotermal santrali yapılması planlanıyor

Aydın’da; 110 jeotermal saha çalışması için yapılacak olan ihale öncesi, çevreci kuruluşlar ve bölgelerinde jeotermal santrali düşünülen mahalle sakinleri tarafından başlatılan çevre eylemleri dikkat çekti. İhale öncesi, çok sayıda çevrecinin katılımıyla basın açıklaması yapılırken, CHP milletvekillerinin de hazır bulunduğu protesto eyleminde çevreciler; ellerinde döviz ve zeytin dalları ile sloganlar attı. Jeotermal saha çalışmasının Aydın’ın 16 ilçesini de kapsadığı bildirildi.

Aydın'da yayın yapan gazetelerin haberlerine göre: Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), Efeler Belediyesi ve Aydın Tabip Odası tarafından başlatılan jeotermal mücadelesi Aydın ve ilçelerinin yanı sıra, Manisa, Denizli ve İzmir’den çevreci kuruluşlar tarafından da destekleniyor. Protesto gösterilerinde; CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül, Hüseyin Yıldız, Efeler Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Fatih Atay, Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü ve STK temsilcileri de vardı. ki açıklama toplantısında ; ‘Havamıza suyumuza dokunma’, ‘Kanser olmak istemiyoruz’ sloganları atıldı, kadınlar oturma eylemi yaptı.

“JEOTERMALLE MÜCADELE İÇİN HEP BERABERİZ”

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, “Bizim topraklarımız birinci sınıf tarım toprağı ve bizlerde birinci sınıf insanlarız. Jeotermalle mücadele için bundan sonra hep beraberiz” dedi. Kızılcaköy’de 12 aydır nöbette olduklarını söyleyen Gülten Şimşek de “Bizim kimseden para pul isteğimiz yok. Jeotermal şirketler şunu bilsinler ki; Kızılcaköy ve Aydın’a jeotermal santrali kuramayacaklar. Ne günahı vardı da o toprakları kuruttunuz. Bizler Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten bize miras kalan bu vatan toprağını kimseye vermeyeceğiz. Havasının, suyunun, toprağının kirlenmemesi için 12 aydır nöbetteyiz. Sonuna kadarda mücadele vereceğiz” dedi.

“KAZ DAĞLARI VE SALDA NEYSE AYDIN’IN MÜCADELESİ DE O”

CHP Aydın Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Bülent Tezcan ise “Toprak için, su için, hava için, beşikteki bebeklerinin geleceği için buradan Büyük Menderes Ovası’nın bağrına bir taneden fazla hançer saplayanlara karşı hayatı savunan Aydınlılar için kulakları sağır olmuş olanlara sesleniyorum. Gözleri görmeyenlere sesleniyorum. Aydınlı ayağı kalktı. Aydınlı, ‘Menderes Ovası’nı öldürmeyin’ diyor. Bu suyu çocuklar, hayvanlar, böcekler içiyor. Bu havayı hepimiz soluyoruz. Nefes bir kere alınamadığında hayat biter. Havayı, suyu ve toprağı kirletenler biliniz ki, yürekleri kirli olanlardır. Kaz dağlarında aynı mücadele veriliyor, bugün orada da STK ve milletvekillerimiz nöbet tutuyor. Salda Gölü´nde de aynı mücadele veriliyor. Aydınlının havasını neden zehirliyorsunuz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydınlı
Aydınlı - 12 ay Önce

altın çıkarma,
Bor u elleme,
jeotermal sondajlama,
Evet sonuna kadar haklısınız...
❤️❤️❤️❤️

SIRADAKİ HABER