'AYDINLARIMIZIN NİCELERİ SUSMADI, SUSTURULAMADI VE SUSTURULAMAYACAK'

'AYDINLARIMIZIN NİCELERİ SUSMADI, SUSTURULAMADI VE SUSTURULAMAYACAK'

24 Ocak 1993'te öldürülen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun öldürülmesi tarihiyle başlayan 'Adalet ve Demokrasi Haftası'  dolayısıyla yazılı açıklama yapan Denizli Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, “Ne olursa olsun aydınlarımızın niceleri susmadı, susturulamadı ve susturulamayacak” dedi.

24 Ocak 1993'te öldürülen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990'da öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy'un ölüm yıldönümü tarihleri arasındaki Ocak ayının son haftası  her yıl 'Adalet ve Demokrasi Haftası'  olarak kabul edildi. Denizli Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, 'Adalet ve Demokrasi Haftası'  dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu. İlhan; “'Adalet ve Demokrasi Haftası'nda başta Muammer Aksoy, Uğur Mumcu olmak üzere Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğlu, Gaffar Okan gibi nice değerlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz, onları minnetle anıyoruz. Demokrasi şehitlerimiz, yaşadığı topraklara sahip çıkarken, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk ulusu için demokrasiyi savunurken, ulusumuzun tam bağımsızlığını korumaya çalışırken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aydınlattığı yolda katledilmişlerdir. Bunların hepsinin arkasında, tam aydınlatılmayan, ortaya çıkarılamayan, devletin çeşitli kademelerinde odaklanmış, tetikçileri kimi zaman bilinen, zaman zaman delilleri karartan güçler, sorumluluklar ya da sorumsuzluklar bulunmaktadır. Ne olursa olsun aydınlarımızın niceleri susmadı, susturulamadı ve susturulamayacak” dedi.

“AYDINLARIMIZIN NE KADAR HAKLI OLDUKLARINI YAŞANAN SÜREÇ GÖSTERDİ”
İlhan, şunları söyledi: “Fakat şunu da bilmenizi isteriz ki; Bizler de Cumhuriyetimize sahip çıkarak, Türkiye’nin laik, demokratik ve çağdaşlık temelindeki mücadelesinde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bugün, ülkemizi korumak için canları pahasına sınırlarımızı koruyan  kahraman askerlerimiz gibi, Afrin' de "Zeytin dalı" Operasyonuna katılan Mehmetçiklerimiz gibi ülkemiz için ölmeye hazırız, her türlü savaşta ulusça bir aradayız. Şehitlerimize de Allah'tan rahmet diliyoruz. Yıllar önce sevgili Uğur Mumcu, ‘Kanıtlanan bir başka gerçek de hukuk devleti sisteminin vazgeçilmez varlığı ve önemidir. Hukuk devletinin zedelendiği her ülke kargaşalarla, zorbalıklarla, diktatörlüklerle karşılaşmak yazgısı ile karşı karşıyadır. Hukuk devleti, bireylerin olduğu gibi, sendikaların, partilerin ve kurumların ortak güvencesidir’ diyordu. Son yıllarda ülkemizin geldiği nokta ise, bu söylemin ne kadar manidar olduğunu ortaya koymuştur. Uğur Mumcu gibi aydınlarımızın ne kadar haklı olduklarını yaşanan süreç gösterdi. 15 Temmuz hain darbe girişimi sevgili Uğur Mumcu ve onun gibi canı pahasına uyarıda bulunanlar dinlenmiş olsaydı gerçekleşemezdi. Hain darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL de amacından uzaklaşmış  Gazeteci, yazar, akademisyen, bilim adamlarımız dahil birçok insanımız tutuklanmış en temel hukuk normu olan masumiyet karinesi görmezden gelinmiştir. Farklı düşünce ve söze tahammül edilmeyen anlayışa rağmen biz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, barıştan ve bilimden yana, terörün ve bölücülüğün  karşısında olan yurtseverler  olarak “Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım unutma bizi, bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi, özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi. Hep birlikteyiz ey halkım unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi” diyen o yüce gönüllü insanı Unutturmayacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER