Aynı gerçek aynı acı...

DESİAD Yönetim Kurulu Başkanı İ. Okan Konyalıoğlu, 30 Ekim2020 Cuma günü yaşanan İzmir depremi sonrası yaptığı yazılı açıklamada, ”Aynı gerçek, aynı acı. Hiçbir can kaybı olmasa bile oluşacak yıkıcı bir depremin Denizli iş ve üretim gücüne vuracağı darbe iyi düşünülmelidir.” dedi.

Aynı gerçek aynı acı...

DESİAD Yönetim Kurulu Başkanı İ. Okan Konyalıoğlu, 30 Ekim2020 Cuma günü yaşanan İzmir depremi sonrası yazılı basın açıklaması yaptı.  DESİAD Başkanı Konyalıoğlu, “30 Ekim2020 Cuma günü yaşanan İzmir depremi sonrasında deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleşmek zorunda kaldık. Önemli deprem kuşakları ve fay hatları üzerinde yer alan bir ülkeyiz. Belli periyotlarla bu coğrafyanın farklı bölgelerinden farklı büyüklükte depremler yaşıyoruz. Her deprem sonrasında ise depremin sebepleri, can ve mal kayıplarını konuşup gündemi unutuyoruz. Ancak en klişe deyim ile ‘deprem değil, bina öldürür’’ sözünün gereğini yerine getirip getirmediğimizi yeteri kadar sorgulamıyoruz. Yakın zamana kadar ‘İmar Barışı’ olarak bilinen yasa ile niteliksiz yapılara çanak tuttuk. Uzmanlardan aldığımız bilgilere göre yeni yürürlüğe giren İmar mevzuatına göre üretilen yapılar taşıyıcı sistemleri gittikçe zorlayan yapılara dönüşüyor. Elimizde var olan ve aslında çürük yapı stokunu yenilemek için fırsat olan ‘Kentsel Dönüşüm’ konusu ise kentlerin dönüşümü değil sadece bina bazında yenilemeden ibaret kısır bir alana sıkışmış durumda. Umarız ki İzmir depremi Kentsel dönüşüm kavramının yeniden ve daha işe yarar biçimde gündeme alınması için vesile olur. Yoksa hiçbir ders almadığımız bir acı tecrübeyi daha sineye çekmekten başka bir sonuç çıkmayacak.” Dedi.

“MÜTEAHHİTLERDE YETERLİLİK ARANMALIDIR”

DESİAD Yönetim Kurulu Başkanı İ. Okan Konyalıoğlu, geçtiğimiz yıla kadar kamu yapıları dışında müteahhitlik yapacak kişi ve kurumlardan herhangi bir yeterlilik aranmadığını belirterek, “Oysa ki; inşaat sektörü yıllardan beri bu ülkenin lokomotif sektörü olmak konusunda zirveyi kimseye bırakmıyor. Ancak bu denli önemli bir ekonomik alan olmasına ve deprem coğrafyasında yaşıyor olmamıza rağmen müteahhitlik sektöründe gerekli düzenlemelerin daha 1 yıl önce yapılabilmiş olması akılla izah edilebilir bir durum değil. Bu düzenlemenin de kötünün iyisi olduğunu, daha geliştirilmesi gereken pek çok noktası olduğunu belirtmekte yarar var. Geçtiğimiz yıla kadar kamu yapıları dışında müteahhitlik yapacak kişi ve kurumlardan herhangi bir yeterlilik aranmadığını söylesek durumun vahameti ortaya çıkacaktır. Depremlerde yaşanan can kayıpları tüm ülkenin kaybıdır. Ama hiçbir can kaybı olmasa bile yapılarda oluşacak zararlar, oturulamayacak hale gelen konutlar ve iş göremez duruma düşecek iş yerleri ve sanayi yapılarını düşündükçe konunun ekonomik boyutunun da korkunçluğu gözler önündedir.” Dedi.

“YIKICI BİR DEPREMİN DENİZLİ İŞ VE ÜRETİM GÜCÜNE VURACAĞI DARBE İYİ DÜŞÜNÜLMELİDİR”

DESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Konyalıoğlu, açıklamasına daha şöyle devam etti:

“Denizli  ise Türkiye’nin önemli deprem bölgeleri içinde yer almakta. Yine uzmanlardan aldığımız bilgilere göre Denizli’de yer alan yapı stokunun denetim ve üretim nitelikleri açısından Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu ifade ediliyor. Ancak yaşam alanlarımız ve sanayi tesislerimizi de göz önüne aldığımızda Denizli için önemli bir envanter çalışması yapılması kaçınılmaz. Bu konularda Pamukkale üniversitesi bünyesinde yürütülen çalışmalardan haberdar olmakla birlikte, özellikle İmar Barışı sonrasındaki duruma yönelik yeni bir güncellemenin yararlı olacağına inanıyoruz. Zira yukarıda da bahsettiğimiz gibi hiçbir can kaybı olmasa bile oluşacak yıkıcı bir depremin Denizli iş ve üretim gücüne vuracağı darbe iyi düşünülmelidir. Bu vesile ile İzmir depremi sebebi ile başta İzmir ve yakın çevresinde yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere tüm Türkiye’ye geçmiş olsun diliyor, depremde kaybettiğimiz canlar için Allah’tan rahmet, kalanlara baş sağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER