AYSİAD ve Türk Ocakları’ndan ‘10 Kasım Anma’ programı

Avrasya Sanayici Yönetici ve İşadamları Derneği (AYSİAD) ve Denizli Türk Ocakları, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı düzenledi. Milli Mücadele’nin 100’üncü yılı programı kapsamında Prof. Dr. Nurettin Öztürk ve Prof. Dr. Ercan Haytoğlu yakın tarihte yaşanan anıları anlattı.

10 Kasım Atatürk'ü Anma etkinlikleri çerçevesinde Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) ve Türk Ocakları Denizli Şubesi tarafından ortaklaşa program düzenlendi. Ölümünün 81’inci yılında tüm yurtta olduğu gibi Denizli'de de anılan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Milli Mücadele'nin 100. yılı programındaki seminerde anlatıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan programda konuşan AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık; "Atatürk'ün bilime, sanata, matematiğe ve bunun gibi bir çok olguya hayat verdiği bir gerçektir. Atatürk, yıllar önce bugünleri görmüş Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği olan gençlerimize 'Gençliğe Hitabe'yi yazmıştır. Türk gencine olan inancını, 'hiç bir şeye ihtiyacımız yok, muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur' diyerek anlatmıştır. Atatürk'ü zihinlerden ve gönüllerden silmek isteyenler biz yaşadığımız sürece bunu asla başaramayacaklardır. Türk Milleti, 734 yılında öldürülen Bilge Kaan'ı ölümünden 1285 sene sonra unutmadıysa, 20’nci yüzyılın Bilge Kaan'ı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü de üzerinden milyonlarca yıl geçse de unutmayacaktır. Bilge Kaan'ı zehirleyenleri bugün kimse hatırlamıyorsa, Atatürk düşmanlarını da kimse hatırlamayacaktır. Milli Mücadele'nin 100’üncü yılında Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhunu kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla verdiği mücadele ruhunun fitilini ateşleyen Atatürk bir konuşmasında, 'Türk ufuklarından bir gün kesinlikle güneş doğacağına, bunun sıcaklığının bizi ısıtacağına eminim' demiştir" dedi.

“ÇANAKKALE RUHUNU VEREN TÜRK OCAĞI'DIR”

Seminere konuşmacı olarak katılan Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurettin Öztürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu sırasında Türk Ocakları'nın ne kadar etken rol aldığını anlattı. Prof. Dr. Öztürk, “Hamdullah Suphi Tanrıöver başkanlığında Türk Ocakları Derneği'nin Birinci Dünya Savaşı'nda yaptığı en önemli işlerden biri Çanakkale Savaşı'nda gençleri, liselileri, üniversitelileri yüreklendirerek katılmalarını temin etmek oldu. Çanakkale ruhunu veren Türk Ocağı'dır. Atatürk, ‘bu ocağı söndürenin ocağı sönsün’ demiştir" dedi. Öztürk Türk Ocakları'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda, meclisin açılışında etken rol aldığını belirtti.

“RÜTBELERİ ALINMIŞ OLSA BİLE, RUHUNDAN ALABİLMEK MÜMKÜN OLMADI”

10 Kasım Atatürk'ü Anma ve Milli Mücadele’nin 100’üncü yılı programında konuşan Prof. Dr. Ercan Haytoğlu, "Atatürk'ün çok güzel bir sözü var; 'Beni görmek demek, behemehal yüzümü görmek demek değildir. Benim hislerimi ve fikirlerimi duyuyorsanız ve anlıyorsanız bu kafidir' demek ki hisleri fikirleri çok önemli o yüzden 81’inci yılda Atatürk'ü bir anlamda ebedi istirahatgahında bırakırken diğer taraftan yaşayan Atatürk kısmına da bakmamız gerekiyor. Mustafa Kemal'in büyük asker, büyük komutan olduğunu şüphesiz dünya tarihi biliyor. Osmanlı Devleti'nde çok büyük başarılara imza atmış, aynı zamanda Milli Mücadele'nin hem komutanı, hem de siyasi lideri olarak bir misyon yüklenmişti. Samsun'dan karaya ayak bastığında 9. Ordu Müfettişi idi. Erzurum Kongresi sırası askerlik görevinden istifa etti. Lakin onun üzerinden rütbeleri alınmış olsa bile, ruhundan, beyninden, gözünden ve varlığından o rütbeleri alabilmek mümkün olmadı. Başından sonuna Milli Mücadele'de Atatürk, 'Paşa' olarak mücadelesini sürdürdü. Ankara'da yeni meclisin kurulduğu sırada Yunus Nadi Bey'in 'Paşam niye meclis kurmakla vakit geçiriyoruz? Önce bize asker lazım' dediğinde; Mustafa Kemal, Yunus Nadi'ye, 'Önce meclis sonra ordu, ordu demek para demek, insan demek, saman demek. Buna sen ben bir kaç kişi mi karar verecek? Yoksa milletin kendisi mi?' diyor İşte meclisin kuruluşundaki o meşruiyeti, milli mücadeleyi meclisle götürme fikrini ne kadar sağlam bir şekilde tesis ettiğini, düşündüğünü icra ettiğini hepimiz görüyoruz" dedi. Seminerin kapanış konuşmasını Denizli Türk Ocakları Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok yaptı. Program, sonrası Prof. Dr. Nurettin Öztürk ve Prof. Dr. Ercan Haytoğlu'na plaket ve çiçek takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER