Baba-Oğul Gazalcı’dan İmza ve Söyleşi Günü

Denizlili yazar Mustafa Gazalcı ve oğlu Can Gazalcı ile yazar Hasan Atmaca, Denizli Beşiktaşlılar Derneği’nde imza ve söyleşi için bir araya geldi. Denizlili Yazar Mustafa Gazalcı’nın, ‘Köy Enstitüleri’nin Meclis Süreci’ kitabı büyük ilgi gördü.

Baba-Oğul Gazalcı’dan İmza ve Söyleşi Günü

Denizlili 3 yazar, Beşiktaşlılar Derneği’nde imza ve söyleşi için bir araya geldi. Onlarca hayranıyla buluşan; Denizlili Yazar Mustafa Gazalcı ve oğlu Can Gazalcı ile Hasan Atmaca, kitaplarını tanıttı. İmza ve söyleşiye; Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ile CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba’nın yanı sıra çok sayıda kitapsever de katıldı. Köy Enstitüleri üzerine ikinci kitabını yayınladığını dile getiren Denizlili yazar Mustafa Gazalcı, ‘Köy Enstitüleri’nin Meclis Süreci’ adlı kitabını, şu ifadelerle anlattı:

“5 yıllık devlet ve meclis arşivi taranarak Köy Enstitüleri üzerine olumlu olumsuz ne söylenmişse, gizli tutanaklar içinde anlatmaya çalıştım. Sabahattin Eyüpoğlu bir yazısında diyor ki ‘Köy Enstitüleri üzerine düşünceni söyle, senin kim olduğunu söyleyeyim.’ Köy Enstitüleri de demokrasiyle çok yakından ilgili. Türkiye’de demokratik bir ortam varsa, iklim güzelse, Köy Enstitüleri doruğa çıkarılır. Meclis de öyledir. Baskıcı ve faşist bir dönem varsa Köy Enstitüleri, ya ağıza alınmaz ya yerin dibine batırılır. Ben bu kitabı hazırlarken bunu gördüm. Aslında Kurtuluş Savaşı’nın eğitim ve kültürel alanındaki devamıdır Köy Enstitüleri ve bunun meclisteki seyir defterini biz bu kitapta anlatmaya çalıştık.”

“KİTAPLARINIZI BÜYÜK BİR HEYECANLA OKUYACAĞIM”

İmza ve söyleşiye katılan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan; “Köy Enstitüleri’nden başlayarak bu mücadeleye verdiğiniz desteğe çok teşekkür ediyorum. Kitaplarınızı büyük bir heyecanla ve zevkle okuyacağım. Emeğiniz için çok teşekkür ediyorum, okuduktan sonra da sizinle sohbet etmeyi çok isterim” dedi.

“BU ESERLER ÇOK KIYMETLİ”

CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba da imza ve söyleşi gününe katıldı. Akbaba; “Okuyabilmek, yazabilmek bunları paylaşabilmek çok güzel şeyler, bu eserler çok kıymetli eserler. Yeni jenerasyonu işte o Köy Enstitüsü ruhuyla ne kadar çok tanıştırabilir, besleyebilirsek ülkenin geleceği o kadar o çocuklarda o gençler de olur. Sizler de buna vesile oldunuz, çok teşekkür ederim” diye konuştu.

“KİTABI YAZABİLMEK İÇİN AKŞAMCI OLDUM”

Mustafa Gazalcı’nın oğlu Can Gazalcı da kitabı ‘Meyname’ hakkında bilgiler verdi. Oğul Gazalcı romanı hakkında; “Üç kuşak anlatıyorum, Ankara’da geçiyor. Meyhane meyhane gezen bir akşamcının hayatını ve değişen kültüre yaptığı tanıklığı da anlatıyorum. Kahramanımız çok büyük bir sürprizle karşılaşacak. Tabi ki bunu söylemeyeceğim. Ben de bunu yazabilmek için akşamcı oldum” dedi.

‘Yalnız Başına Hüzün Tek Başına Mutluluk’ kitabıyla imza ve söyleşi de yer alan yazar Hasan Atmaca, kitabıyla ilgili şu ifadeler yer verdi: “Bu kitap, Can Bey’in sayesinde bir kitap olarak sunuldu. 3 yılda yazdım fakat ondan sonra meslek hayatım başladı. 25 yıl falan da bekledi kitabım. Emekli olduktan sonra dedim ki bir bakayım ve Can Bey’in de desteğiyle böyle bir kitap ortaya çıktı.” Söyleşinin ardından yazarlar kitapseverlerin kitaplarını imzaladı, fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER