Babadağ'da Karaçöplen Keşkek Hayrı...

Babadağ Belediyesi tarafından organize ve bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Karaçöplen Keşkek Hayrı’na yaklaşık 15 bin konuk katıldı.

Babadağ'da Karaçöplen Keşkek Hayrı...

Denizli’nin Babadağ İlçesi, tarihi günlerinden birini yaşadı. Babadağ Belediyesi’nce organize ve bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Karaçöplen Keşkek Hayrı’na; Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı’nın yanı sıra, Son Dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Milletvekilleri; Teoman Sancar, Cahit Özkan, Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Babadağ Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba ve MHP İl Başkanı Cafer Birtürk ve Babadağlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Şeref Arpacı, Denizli ve çevre illerden gelen yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

KAZANLAR 2 GÜN BOYUNCA KAYNADI

20 kişilik ekip tarafından onlarca kazan hazırlanan keşkek için et ve buğdaylar 2 gün önceden hazırlanmaya başladı. Hem etin hem de buğdayın, Babadağ’la bütünleşen eşsiz kıvama ulaşması için 48 saati bulan süre boyunca bir yandan kazanlarda kaynatılırken, diğer yandan dövüldü. İlçeye gelen protokol üyeleri de kazanların başına geçerek, ustaların desteği ile keşkeği karıştırırken, yapılan keşkek tüm vatandaşlardan geçer not aldı. Denizli’nin en tanınınmış imam hatiplerinden Ali Sürücüoğlu’nun dualar okuduğu etkinlikte Babadağ Keşkeğinin yanı sıra, turşu ve tatlı ikramı da yapılırken, gelecek yıl daha organize bir etkinlik yapılacağının müjdesi verildi.

ZEYBEKCİ AİLESİ, DOĞACAK TORUNLARINA HEDİYE ALDI

Tarihi bir kalabalığa ev sahipliği yapan ilçede üreticiler de kurdukları standlarda, gerek tarlalarında, gerekse tezgahlarında ürettikleri ürünleri satma fırsatı yakaladı. Babadağ’a özgü tarihi dokuma tezgahlarının da sergilendiği stantlara vatandaşlar ve protokol üyeleri yoğun ilgi gösterirken, etkinliğe eşi Ayşen Zeybekci ile katılan Nihat Zeybekci, yeni doğacak torunu için örgü bebek aldı.

“GELENEĞİMİZ İLÇE TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Ali Atlı; “Eşsiz tarihi, huzur dolu doğası, sıcak ve çalışkan insanları kadar damak çatlatan lezzetleri ile Denizli’nin ve Türkiye’nin en güzel ilçelerinden Babadağımızda bu kalabalığı ağırlamaktan son derece mutluyuz. Babadağ’da seçildiğimiz günden bu yana turizm temelli projelerimiz ile ilçemizin kalkınmasına katkı koymak için çalışıyoruz. Tarih ve doğa turizminin yanından keşkek başta olmak üzere ilçemizde yapılan yemeklerimiz de, ilçemizi ziyaret etmek için yeterli bir sebep. Yüz yıllardır devam eden ve 23 yıldır da aralıksız olarak hayrı gerçekleştirilen keşkek geleneğimizin ilçe turizmine büyük katkı sağlayacağından şüphemiz yok” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER