Bakan Dönmez; “8 ocak’ta türk akımının açılışını yapacağız”

BOTAŞ’a ait Türkiye’nin ilk ve en büyük doğalgaz depolama tesisi Silivri İşletme Müdürlüğünü ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “TANAP’ın Avrupa’ya bağlantı hattını da gerçekleştirdik. 8 Ocak’ta da cumhurbaşkanımız ve Putin nezaretlerinde biz Türk akımının açılışını yapacağız. Geçtiğimiz yıl Türk akımının tarafındaki yapım çalışmaları tamamlanmıştı” dedi.

Bakan Dönmez; “8 ocak’ta türk akımının açılışını yapacağız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, BOTAŞ’a ait Türkiye’nin ilk ve en büyük doğalgaz depolama tesisi Silivri İşletme Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Yavuz ve Fatih Sondaj gemi personeliyle telekonferans ile canlı bağlantı yaparak çalışmalarla ilgili bilgi alan Bakan Dönmez, yaptığı açıklamada “Yeni yıla çalışanlarımızla birlikte giriyoruz. Geçmiş yıllarda madenci işçi kardeşlerimizle yeni yıla girdiğimiz olmuş, doğalgaz ve elektrik sektöründen de yeni yıla girdiğimiz olmuştu. Bu yıl da Türkiye’nin ilk doğalgaz yer altı depolama tesisinde çalışan arkadaşlarımızla birlikte girmeyi arzu ettik. Burası Silivri yer altı doğalgaz depolama tesisi,2007 yılında işletmeye geçmiştik. An itibariyle 12, 13 yıldır işletmedeki bir tesisimiz. Bu tesisi seçmemizdeki başka bir amacımızda geçtiğimiz günlerde buranın kapasite genişleme ihalesini gerçekleştirdik. Firmayla da sözleşme imzalandı. Buradaki depolama kapasitemizi 2.8 milyar metreküpten 4.6 milyar metreküpe çıkarmış olacağız. Geri üretim kapasitemizi de günlük olarak 25 milyondan 75 milyon metreküpe çıkaracağız” dedi.

“2023 YILINA 10 MİLYAR METREKÜPLÜK BİR DEPOLAMA KAPASİTESİYLE GİRMİŞ OLACAĞIZ”

“2023 yılına 10 milyar metreküplük bir depolama kapasitesiyle girmiş olacağız” diyen Bakan Dönmez, “Bildiğiniz gibi bu yıl içerisinde Tuz Gölü’ndeki yer altı depolama tesisinin ikinci kısmının da temelini atmıştık. Burasıyla birlikte orasını tamamladığımızda inşallah 2023 yılında 10 milyar metreküplük bir depolama kapasitesiyle girmiş olacağız. Hedefimiz en az ulusal tüketimin yüzde 20’sini depolamaktır. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

“8 OCAK’TA DA TÜRK AKIMININ AÇILIŞINI YAPACAĞIZ”

8 Ocak'ta Türk akımın açılışını yapacaklarını söyleyen Bakan Dönmez,“2019 enerji ve tabi kaynaklar açısından baktığımızda başarılı bir yıl olarak geçti. Kamuoyunun da çok yakınan takip ettiği özellikle doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetlerimiz yıl içerisinde yoğun bir şeklide devam etti. 3 sondajımızı tamamladık, 2 sondajımızda devam ediyor. Filomuza kattığımız Yavuz ve Fatih sondaj gemileriyle bu çalışmalarımız yapıyoruz. Biraz öncede çalışan kardeşlerimizle canlı bağlantımız oldu. Gayet moralleri yerinde. TANAP’ın Avrupa’ya bağlantı hattını da gerçekleştirdik, 30 Kasım’ da Sayın Aliyev, Sayın cumhurbaşkanımızın başkanlığında o kısmın açılışını yaptık. Şimdi önümüzdeki hafta 8 Ocak’ta da Sayın Putin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın nezaretlerinde biz Türk akımının açılışını yapacağız. Geçtiğimiz yıl Türk akımının tarafındaki yapım çalışmaları tamamlanmıştı. Karada Devam eden iki boru hattı vardı onu da tamamladık” dedi. (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER