BAKAN EROĞLU; 'DENİZLİ'DE SU SIKINTISI YAŞANMAYACAK'

BAKAN EROĞLU; 'DENİZLİ'DE SU SIKINTISI YAŞANMAYACAK'

Açılış töreni katılmak amacıyla Aydın’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “İzmir'de de yüzde 49,3 dolu barajlar. Gördes Barajı sayesinde İzmir'in 59 yıllık su sorununu çözmüştük. Bursa, Aydın, Denizli ve Afyon gibi Türkiye'nin hiçbir yerinde su sıkıntısı yok” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Nazilli ve Çevresi Yerleşim Yerleri İçme Suyu İsale Hattı ile Nazilli ve Çevresi Yerleşim Yerleri İçme Suyu Arıtma Tesisinin toplu temel atma törenlerine katılmak için Aydın'a geldi. Eroğlu'nun kentteki ilk ziyareti, AK Parti İl Başkanlığı oldu. Parti binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Eroğlu, İstanbul'da barajların yüzde 90'ının dolu olduğunu ve burada su sıkıntısı yaşanmayacağını belirtti. Bakan Eroğlu, “Bıyıklarımı kesersem, bilin ki su kesintisi var. İzmir'de de yüzde 49,3 dolu barajlar. Gördes Barajı sayesinde İzmir'in 59 yıllık su sorununu çözmüştük. Bursa, Aydın, Denizli ve Afyon gibi Türkiye'nin hiçbir yerinde su sıkıntısı yok. Ben 'suyu israf etmeyin' deyince, millet endişeleniyor. Ben 'İstediğiniz kadar kullanın, bu korku artık kalksın' diyorum ama gene de suyumuzu israf etmeyelim. Aydın'ın da tüm merkezine 2050 yılına kadar su yetecek ve sıkıntı yaşanmayacak. Aydın'da doğru dürüst sulama yoktu. Şu ana kadar 426 bin 200 dekar araziyi biz suladık. Aydın'daki bu sulama sayesinde yılda cebinize 469 milyon TL para giriyor. Sulanmayacak yer bırakmayacağız ve bu yılı Aydın'da sulama yılı ilan edeceğiz" dedi.

"AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATACAĞIZ"
Ağaçlandırma seferberliği başlatacaklarını belirten Eroğlu, "Bölge Müdürümüze talimat verdim. Tüm şube müdürleri belirli köyleri alacak. Muhtarlarla görüşecek tüm bölgeyi fıstık çamı ve her türlü fidanlar dikerek ağaçlandıracağız. Arazi bizden, parası bizden, dikmesi bizden, fidanı bizden, bakımı ise vatandaşa ait. Bunu babası bile oğluna yapmaz. Kendi tarlası için de vatandaşın parası yoksa devletten yüzde 65 hibe, gerisini artık siz yapın. Tarlası yamaçtaysa, tarlası kuraklıktan elden gidiyorsa, bize muvakkat versin biz o tarlayı ağaçlandıralım" diye konuştu. (DHA)
 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER