Bakan Koca’ya 11 maddelik soru

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na 11 maddelik yazılı soru önergesi verdi.

Bakan Koca’ya 11 maddelik soru

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Milletvekili Öztürk, önergesinde şunları sordu:

1- Kovid-19 vakalarının tespitine yönelik olarak, ülkemizde kaç ilde ve kaç merkezde test yapılmaktadır?

2- Ülkemiz genelinde kaç özel sağlık kuruluşunda Kovid-19 testi yapılmaktadır?

3- Özel sağlık kuruluşlarında Kovid-19 testi için ne kadar ücret alınmaktadır? Bu testler özel kuruluşlarda neden ücretsiz yapılmamaktadır? Bu testlerin kamu hastanelerindeki yığılmayı önlemek üzere, özel sağlık kuruluşlarında da ücretsiz yapılması yönünde bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

4- Bakanlığınızca günlük açıklanan test ve vaka sayılarına özel sağlık kuruluşlarında yapılan test ve vaka sayıları da dahil edilmekte midir?

5- Günlük açıklanan hasta vakaları sadece hastanede tedavi görenleri mi kapsamaktadır? Evde tedavileri devam eden Kovid-19 vakaları da günlük açıklanan hasta sayılarına dahil edilmekte midir?

6- Son dönemde sadece olası vaka tanımına girenlere test yapılmasının gerekçesi nedir? Bir kişiye test yapılması için hangi kriterler aranmaktadır?

7- Temaslıların tamamına ve risk gruplarına test yapılmakta mıdır?

8- Testi negatif çıkmasına karşı, tomografi ve diğer testlerde Kovid-19 olduğu tespit edilen vaka sayısı ne kadardır? Bu kişiler de, Bakanlığınızca açıklanan vaka sayılarına dahil edilmekte midir?

9- Kovid-19 testi pozitif çıkan vakalara, karantina ve tedavi süreci sonrası tekrar test yapılmamasının nedeni nedir? Bu vakaların hastalığı atlattıklarına ve risk oluşturmadıklarına test yapılmadan nasıl karar verilmektedir?

10- Bakanlığınızın elinde bulunan test kiti sayısı ne kadardır? Artan vakalar dikkate alındığında test kiti sayısı yeterli midir? Uzun vadede test kiti sayısında yetersizlik yaşanmaması için ne tür önlemler alınmıştır?

11- Kovid-19 testi pozitif çıkan hastalara, tedavi süreci sonrasında tekraren test yapılmamasının nedeni bakanlığınızın elindeki test kiti sayısının yetersiz olması mıdır?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER