Bakan Kurum Denizli’de

Denizli'nin Bozkurt İlçesi’nde meydana gelen Richter ölçeğine göre 5,7 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar geceyi, sokakta ve çadırda geçirdi. Depremden en çok etkilenen Tutluca Mahallesi'nde cami ve çok sayıda ev kullanılamaz hale geldi. Depremin yarattığı hasarın boyutunun belirlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları, bölgeye gönderildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Denizli'ye gelerek deprem bölgesinde incelemelerde bulunacak.

Bakan Kurum Denizli’de

Denizli'de 08 Ağustos 2019’da sat 14.25’te 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem; Aydın, Antalya, İzmir, Muğla, Burdur, Uşak ve Isparta'da da hissedildi. Deprem büyük paniğe neden oldu. Ana şok olduğu ifade edilen 5,7 büyüklüğündeki sarsıntıdan sonra Bozkurt, Çardak, Honaz, Çivril, Çal, Acıpayam ve Çameli İlçeleri’nde çok sayıda artçı sarsıntı yaşandı. AFAD, Kızılay ekipleri bölgeye gönderildi. Komandoların yardımlarıyla ilçede güvenli bölgelere çadır kuruldu, yiyecek ve içecek dağıtıldı. Ayrıca günlük kullanım malzemeleri verildi. Depremden sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgeye geldi. Bakan Soylu, kentte ilk olarak Çardak İlçesi’nde hasar gören evlerde inceleme yaptı. Ardından da Bozkurt'a geçti. Burada da çadırda vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Soylu, aldığı brifingten sonra yaptığı açıklamada gerekli tüm önlemlerin alındığını ifade etti. Denizli Valiliği'nin yanı sıra Çevre Şehircilik, Aile, Enerji ve Ulaştırma bakanlıkları, Kızılay ve AFAD'ın gerekli müdahaleleri yaptığını da anlatan Bakan Soylu, yapılan ilk tespitlere depremin rakamlarını da verdi.

TUTLUCA'DA 80 EV KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Depremden en çok Tutluca Mahallesi etkilendi. Mahallede 1948 yılında yapılan cami başta olmak üzere evlerin büyük bir bölümü kullanılamaz hale geldi. Hasar gören evlerin önemli bir bölümünün kerpiçten yapıldığı görüldü. Mahalle Muhtarı Hüdayi Karaşahin, deprem anında korku ve panik hissettiklerini belirterek, "Allah kimsenin başına vermesin. Gerçekten zor anlar geçirdik. Köyümüz iki mahalle halinde 192 hane, 733 kişi yaşıyor. Ancak köyümüzün yukarı mahallesi daha eski, buradaki yapılar zarara gördü. 80 evimiz tamamen kullanılamaz hale geldi. Evlerdeki incelemelerin tamamlanmasını ve kentsel dönüşümün olmasını istiyoruz" diye konuştu.

“41 YILDIR YAŞADIĞIM EVE OTURULAMAZ RAPORU VERİLDİ”

Köyde yaşayan 80 yaşındaki Rukiye Toycu, “Depremden korkulmaz mı? Benim evimde önemli bir durum yok, ancak diğer evlerde büyük zarar var" şeklinde konuştu. Kerpiçten yapılan evi ağır hasar gören Meryem Demiröz ise korku yaşadıklarını ve çadırda kaldıklarını söyledi. Çardak İlçesi’nde yaşayan 68 yaşındaki Ayşe Güney, “Evim depremde büyük hasar gördü. Ama şeker ve kalp rahatsızlığım olduğu için geceyi de evimde geçirmek zorumda kaldım. 41 yıldır yaşadığım eve oturulamaz raporu verildi. Başka gidecek yerim yok” ifadelerini kullandı. Çardak'ta yaşayan 69 yaşındaki Münibe Aktaş, “Doğduğumuz ev depremde büyük hasar gördü. Depreme evin içinde yakalandı. Bahçe duvarımız yıkıldı” dedi.

UZMANLARIN İNCELEMESİ BAŞLADI

Öte yandan, depremin yarattığı hasarın boyutunun belirlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları, bölgeye gönderildi. Uzmanların, tüm bölgede bugün inceleme yapacakları ve evlerdeki hasar durumunu tespit edip uygun olanlara oturma izni verecekleri, yıkılacakları tespit edecekleri ifade edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da ilçeye gelip incelemelerde bulunacak.

Vatandaşlar da artçı sarsıntılarla zaman zaman korku yaşasalar da, depremin şokunu atlatmaya başladı. İlçede bu sabah semt pazarı kuruldu. Halk günlük hayatını sürdürme başladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205