BAKAN YARDIMCISI UÇAR DRT DENİZLİ'DE ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

BAKAN YARDIMCISI UÇAR DRT DENİZLİ'DE ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Adalet Bakan Yardımcısı Avukat Bilal Uçar, Afrin’e yönelik terör örgütlerine karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili değerlendirme yaptı. Uçar, ayrıca Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbeci askerlere ilişkin iade talebi girişimleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

UÇAR; “MEHMETÇİĞİMİZ BARIŞ ADINA DESTANLAR YAZIYOR”
DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi programının konuğu olan Adalet Bakan Yardımcısı Avukat Bilal Uçar, Afrin’e yönelik terör örgütlerine karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili değerlendirme yaptı. Uçar, ayrıca Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbeci askerlere ilişkin iade talebi girişimleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin sınır güvenliği gerekçesiyle Fırat Kalkanı operasyonunun ardından bugün de Zeytin Dalı operasyonu ile Suriye topraklarında terör örgütleriyle mücadele çerçevesinde Özgür Suriye Ordusu yapılanmasıyla birlikte başlattığı askeri harekatın başarıyla devam ettiğini belirten Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, harekat ile ilgili değerlendirmeler de yaptı.

“ARTIK BÖLGESİNDE LİDER VE GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE VAR”
Uçar, “Dün olduğu gibi bugün de dünyada birileri güçle ve zorbalıkla egemenliğini sınırları dışında sağlamak için vekalet savaşları yaptırıyor. Bunu da kendi ordularıyla değil, terör gruplarına destek vererek bunu yürütüyorlar. Her fırsatta bizim müttefikimiz olduğunu belirten batı ülkeleri yıllarca terörü bu emellerini gerçekleştirmek için desteklediler. Bugünde olduğu gibi bu terör örgütlerine maddi destek ve silah yardımı yaptılar. Biz ülke olarak 35-40 yıldır PKK terör örgütü ile mücadele ediyoruz. Artık bölgesinde yaşanan olaylara kararlılıkla anında tepki verebilen lider ve güçlü bir Türkiye var. Türkiye’nin bu kararlılığı birilerini rahatsız etti. Onlar karşılarında eskisi gibi emir alan, söyleneni yapan siyasi liderler arıyorlar. Bu dönem artık bitti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı harekatında kullanılan silahların yüzde 75’i kendi üretimimiz bu milletimiz adına büyük bir başarıdır. Bu bizim Türkiye olarak nereden nereye geldiğimizin önemli bir göstergesidir” diye konuştu.

“BİR VE BİRLİK İÇERİSİNDE OLMAMIZ GEREKİYOR”
Bilal Uçar, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de başlattığı harekat kararlılıkla devam ediyor. Mehmetçiğimiz bölgeye barışı getirmek adına destanlar yazıyor. TSK’nın, ülkemizin toprak bütünlüğünü, daha önemlisi bekasını tehdit eden dış destekli teröre karşı başlatılan bu harekattan zaferle ayrılacağını biliyoruz. TSK, sınır güvenliğini sağlamak, bölgede terör koridoru oluşturulmasını engellemek; terör örgütleri ve teröristlerinden temizleyerek bölgeyi terörden arındırmak; bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmek; mağdur Türkmen, Kürt ve Arap kardeşlerimizi terör örgütlerinin zulmünden kurtarmak için Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatmıştır. Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı ile bu harekatı başlatmış, harekat süresince de bu temel ilkelere riayet edecek ve harekatın hedeflerine başarıyla ulaşmasını müteakip bölgeden ayrılacaktır. Bu harekat çok kısa bir sürede de sonuçlandırılabilirdi ancak biz tarih boyunca hiçbir zaman masum insanlara zarar vermedik. Bu harekattaki hassasiyetimiz bundandır. Bugün Türkiye’de dünyanın birçok ülkesinden göçmenleri misafir ediyoruz. Bu insanların ülkelerinde şu anda birçok sıkıntılar yaşanıyor. Biz bu insanlara kucak açıyoruz. Allah korusun! Yarın öbür gün bizim başımıza da aynı şeyler gelirse gidecek bir yerimiz yok ki. Ülkemiz yok olursa, vatanımız bölünürse iktidarda kimin olduğunun bir önemi olur mu? O nedenle bu topraklarda yaşayan 80 milyon vatandaş olarak siyasi düşüncemiz ne olursa olsun bir ve birlik içerisinde olmamız gerekiyor” dedi.

“BİZ İADE ISRARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”
Adalet Bakan Yardımcısı Avukat Bilal Uçar, ayrıca Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbeci askerlere ilişkin iade talebi girişimleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Uçar, “Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin darbecilerin Türkiye'de işkence ve kötü muamele görme ihtimali gerekçesine sığındığına işaret eden Uçar, biten darbe davalarının olduğunu ve yargılamaların hepsinin kamera kayıtlarının bulunduğunu dile getirdi. 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbeci askerlere ilişkin 3. kez iade talebinde bulunduklarını belirten Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Yunan makamlarının iade taleplerine karşı yargı kararı olduğu için bir şey yapamayız yanıtını verdiğini aktararak, "Biz de bunun karşılığında şu anda başlayan yargılama safhasında ortaya çıkan yeni deliller de dahil olmak üzere yeni bir dosya verdik. İçinde yargılama açısından deliller de var.Uçar, Türkiye'nin talebi halinde darbeci askerlerin Yunanistan'da yargılanabileceklerine yönelik açıklamalara yönelikte "Uluslararası hukukta ve Türk Ceza Kanunu'nda kurallar çok açık ve net. Suçun işlendiği yer önemli. Burada devam eden bir eylem olsa, buraya geldiklerinde de helikopterle bir eylem yapsa veya birisini yaralasalar, o gerekçeyle bunları yargılayabilirler. Ama eylem tamamıyla Türkiye'de olmuştur. Biz iade ısrarımızı sürdüreceğiz” dedi.   

 

TOLGA ALP DÜZGÖREN

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER