BAKAN ZEYBEKCİ BAŞBAKAN'I GÜNEY KORE'DE EŞLİK ETTİ

BAKAN ZEYBEKCİ BAŞBAKAN'I GÜNEY KORE'DE EŞLİK ETTİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, resmi temaslar gerçekleştirmek amacıyla Güney Kore’ye giden Başbakan Binali Yıldırım’a eşlik etti.

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaretler gerçekleştirmek amacıyla Güney Kore’ye gitti. Başbakan Yıldırım'a Güney Kore turunda; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ eşlik etti.

BAŞBAKANLAR GÖRÜŞTÜ
Güney Kore'ye resmi ziyarette bulunan Başbakan Binali Yıldırım, ilk durağı olan Busan ziyaretinden sonra Seul’de Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmeden sonra heyetlerarası görüşmelere geçildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM, CUMHURBAŞKANI JAE-IN İLE GÖRÜŞTÜ 
Güney Kore'ye iki günlük resmi ziyarette bulunan Başbakan Binali Yıldırım, başkent Seul’de Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In tarafından kabul edildi. Yapılan görüşmede iki ülke ilişkilerinin çok iyi seviyede olduğu, daha da güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi için karşılıklı üst düzey temasların sürdürülmesi hususunda mutabık kalındığı belirtildi. Başbakan Yıldırım, ayrıca Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Chung Sye-Kyun tarafından kabul edildi. Görüşmede Başbakan Yıldırım, çok yönlü Türkiye-Güney Kore ilişkilerinin parlamentolar arası boyutunun güçlendirilmesi temennisini dile getirerek, Güney Kore’nin dost halkının ve ülke makamlarının ziyaret boyunca gösterdiği misafirperverlik için bir kez daha teşekkür etti. Başbakan Binali Yıldırım, daha sonra Güney Kore’nin Suwon şehrinde bulunan Samsung Digital City’i ziyaret etti.

"YANLIŞ ADIMLARIN BÖLGEDEKİ TELAFİSİ ZOR OLUR"
Başbakan Binali Yıldırım Güney Kore'de temaslarında ortak basında konuştu. Başbakan Yıldırım, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını değerlendirdi. Yıldırım, "ABD'nin Kudüs'ü başkent olarak tanıma kararı hukuk dışı olacaktır" dedi. Yıldırım, Bu kararın dinlerarası çatışmaya sebep olabileceğini söyleyerek uyarıda bulundu. Başbakan Binali Yıldırım  "Yanlış adımların bölgedeki telafisi zor olur" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211