BAKAN ZEYBEKCİ DENİZLİ'YE UYGULAMA CAMİSİ YAPTIRIYOR

BAKAN ZEYBEKCİ DENİZLİ'YE UYGULAMA CAMİSİ YAPTIRIYOR
banner92

Merkezefendi ilçesi Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde yapılacak olan Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi ve Nihat Zeybekci Uygulama Camisi için temel atma töreni düzenlendi. Törene; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve eşi Ayşen Zeybekci, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan ve Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Selman Uzunlu ve Sedat Aydınlı’nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Denizli Müftü Ahmet Hulusi Efendi Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar selamlama konuşmasını yaptı. 

“MERKEZİMİZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLAR GETİRSİN”
Töreninin açılış konuşmasını ise Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan yaptı. Başkan Zolan; "Vizyonuyla, Denizli'ye böyle bir eseri kazanmamıza destek olan Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci' ye çok teşekkür ediyoruz. Merkezimiz Denizli'ye değer katacaktır ve Denizlimizi tüm Türkiye'de daha da bilinir hale getirecektir. Merkezimiz şehrimize ve ülkemize hayırlar getirsin" diye konuştu. 

"DENİZLİ GÜZEL İNSANLAR DİYARIDIR"

 Törende konuşan Denizli Valisi Hasan Karahan; " Çok hayırlı bir işi ve eseri Denizlimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Denizli güzel insanlar diyarıdır. Önemli olan güzel insanlar yetiştirmektir. Çalışmalarımız da bu yönde olmalıdır. Merkezimiz hayırlı uğurlu olsun" dedi.  

“DİYANET AKADEMİMİZİN BİR ŞUBESİ OLARAK KAZANDIRACAĞIZ”
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise şunları aktardı: " Türkiye'de eğitim merkezlerimizin sayısını arttırmak istemiştik. Denizli'ye bir eğitim merkezinin kazandırılmasını istemiştik. Yeni binamızı önümüzdeki aylarda Diyanet Akademimizin bir şubesi olarak kazandıracağız. Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezimizin yanında 4 minareli cami yer alacak. Rabbim en kısa zamanda merkezimin ve camimizin inşaatını bitirmeyi nasip etsin. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz her zaman destek vereceğiz. Yurdumuzun her köşesinden ve yurt dışından hocalarımıza merkezlerimizde eğitim vereceğiz. Projede emeği geçen herkesten Allah razı olsun.”

“DENİZLİMİZDE BÖYLE BİR ESERE İHTİYAÇ VARDI”

Prof. Dr. Erbaş’ın ardından kürsüye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci çıktı. Bakan Zeybekci; “Merkezimizin Denizli’ye kazandırılmasını büyük bir aşkla istedik. Bu coğrafyada, Denizlimizde böyle bir esere ihtiyaç vardı. Merkezimizin bölgeyi aydınlatacağına inanıyoruz. Burada eğitim gören müftü adaylarımızın ve müftülerimizin Ege Bölgesi’nde eğitim verdiğini ve bölgeyi aydınlattığını düşünürsek böyle bir merkezi oluşturmakla ne kadar güzel bir görevi ve eksikliği yerine getirdiğimizi görmüş oluruz” ifadelerini kullandı. 
 
“CAMİ BAHÇELERİNİ AÇALIM, DUVARLARI KALDIRALIM”
“Belediye Başkanı olduğumda, imamlarımız caminin içine hapsolmasın diye ilk yaptığımız işlerden biri camilerimizin bahçe duvarlarını yıkmaktı” diye Bakan Zeybekci sözlerine şöyle devam etti: “Denizli’nin hemen hemen her yerinde camilerimizde duvar ve üzerlerinde parmaklıklar var. Neden yapılır, hep hayret etmişimdir. Kime karşı yapılır? Cami Koruma Derneklerimiz vardır. Her birinin camilerimizin yapımlarında da büyük emekleri olmuştur. Ama bazı yerlerde, nadir de olsa Cami Yaptırma ve Koruma Derneklerimizin, ‘Camilerden Çocukları Kovalama Derneği’ haline dönüştüğünü görüyoruz. Cami bahçelerini açalım. Duvarlarını kaldıralım. Çocuklarımız gelsinler o bahçede yaramazlık yapsınlar. Mahalledeki bütün hanım kardeşlerimiz gelsinler, caminin avlusunu park gibi kullansınlar. Çocuklarını oralara getirsinler.”
 
UYGULAMA CAMİİ’Yİ BAKAN ZEYBEKCİ YAPTIRACAK
Adını da taşıyan Uygulama Camii’nin yapımını üstleneceğini belirten Bakan Zeybekci; “Nihat Zeybekci Uygulama Camii derken; ‘Bu eser ortaya çıkarsa, devletimiz Diyanet Akademisi’ni yaparsa, biz de Allah’ın bize nasip ettiği o mülkün, bu topraklarda, bu vatanın imkânlarından kazandığımız malımızdan mülkümüzden bu camiyi de biz yaptıralım’ dedik. Camiyi biz yaptıralım da isminin ne olacağı bizi ilgilendirmez. Gönlümüzden geçen bu camiyi bizim yaptırmamız. Öyle bir hedefimiz var” dedi.   
 
“850 GÜN ÇOK FAZLA”
Projenin müteahhidine seslenen Bakan Zeybekci; “850 gün çok fazla. Biz zamanında 100 günde 2 tane köprülü kavşak yaptık. Bir anlaşma yapalım. Bu Ramazan değil, gelecek seneki Ramazan da değil, bir sonraki Ramazan’da ilk teravih namazımızı burada kılalım. Merkezimizde o zamana kadar inşallah bitmiş olsun. 850 günden 700 günlere düşürdük. Rabbim tamamlamayı nasip etsin” diye konuştu. 
 
BAKAN ZEYBEKCİ VE BAŞKAN ERBAŞ VE PROTOKOL İLE ZEYBEKCİ’NİN KÜÇÜK OĞULLARI DA  DÜĞMEYE BASTI
Konuşmaların ardından atılacak temel için Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık dua okudu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş başta olmak üzere protokol üyeleri Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi ve Nihat Zeybekci Uygulama Camii’nin temeli için düğmeye bastı. Bu arada Zeybekci ismini taşıyan cami temel atma töreninde butona basanlar arasında Bakan Zeybekci’nin küçük oğulları Ertuğrul ve Efe Zeybekci’de vardı. Kendi ismini de taşıyan Uygulama Camii ise Bakan Nihat Zeybekci tarafından yaptırılacak. 

DENİZLİ’YE BİR DİN BİLİMİ KOMPLEKSİ KAZANDIRILACAK
Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Hizmet Binası ve Sosyal Tesisleri, 10 bin 395 metrekare alanda, 4 ve 7 kat olarak yükselecek. Merkez, eğitim, yurt ve idari bilimlerden oluşacak. Aynı anda 360 kişinin eğitim göreceği 18 adet 20’şer kişilik dersliklerin ve 18 adet eğitim görevlileri çalışma odalarının bulunacağı Merkez’de 150 kişilik salon, bilgisayar odası, toplantı salonu ve kütüphane gibi pek çok bölüm yer alacak. Merkez’in yurt bölümünde 104 adet 2’şer kişilik oda, 8 adet süit oda, dinlenme salonları, kafeterya, 500 kişilik yemekhane, yüzme havuzu, sauna, Türk hamamı ve spor salonları olacak.  İhtisas eğitimi ve hizmet içi eğitim kurslarına katılan Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin uygulamalı eğitimlerinin yapılması amacıyla inşa edilecek Nihat Zeybekci Uygulama Camii, bin 152 metrekare alana sahip. Camii, 27 metre iç yükseklik, 25 adet kubbe, 16 metre çapında ana kubbe, 10 metre çapında 4 adet yarım kubbe, 6 metre çapında 16 üçüncül kubbe, 2 şerefeli 50 metre yüksekliğinde 4 minareden oluşacak. 2 bin kişilik cemaat kapasitesine sahip olacak. Ayrıca Uygulama Camii müştemilatında, caminin alt katında ihtisas ve hizmet içi eğitim kurslarına katılacak personele yönelik konferans ve panellerin düzenleneceği 750 kişilik konferans salonu yer alacak. 

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner21

banner124