BAKAN ZEYBEKCİ MORİTANYA VE SENEGAL'DE

BAKAN ZEYBEKCİ MORİTANYA VE SENEGAL'DE

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci bir dizi temaslarda bulunmak üzere Moritanya ve Senagal’e gitti. Bakan Zeybekci’yi eşi Ayşen Zeybekci de eşlik etti.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci bir dizi temaslarda bulunmak üzere Moritanya ve Senagal’e gitti. Eşi Ayşen Zeybekci’nin de eşlik ettiği programda ilk olarak Moritanya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Naha Mint Hamdi Ould Mouknass ile görüştü. Görüşmede; iki ülke arasında karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için gerekli hukuki alt yapının hızla tamamlanması ve KEK mekanizmasının yeniden canlandırılması konularında mutabık kalındı. Bakan Mouknass ile görüşmenin ardından Türkiye - Moritanya Yuvarlak Masa Toplantısı’a katıldı. Moritanya Cumhurbaşkanı Mohamed Ould Abdelaziz ile görüşen Bakan Zeybekci, ardından Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta bulunan Türkiye Maarif Vakfı (TMV) okullarını ziyaret ederek buradaki faaliyetler ve projeler hakkında bilgi aldı.

 

“HENÜZ İLK YILI OLMASINA RAĞMEN MORİTANYA HALKI İLE KAYNAŞMIŞ”
Ziyarette konuşan Bakan Zeybekci, Vakfın, Moritanya'daki eğitimin kalitesine ve iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel bağın güçlenmesine katkı sağladığını belirtti. "Gördüm ki Maarif Vakfı Okulları’nın henüz ilk yılı olmasına rağmen Moritanya halkı ile kaynaşmış ve güzel bir başlangıç yapmıştır” dedi. Türkiye'nin dost ve kardeş Moritanya halkı ile her zaman irtibat içerisinde olacağını belirten Bakan Zeybekci; bu kardeşliği daha da geliştirmek için özellikle TMV ve diğer paydaş kuruluşlara önemli görevler düştüğünü vurguladı.

BAKAN ZEYBEKCİ SENEGAL’E GEÇTİ
Moritanya temaslarının ardından Senegal’e geçen Bakan Zeybekci,  Türk firmalarının Afrika'ya açılan kapısı olarak nitelendirilen Senegal'de ilk olarak Ticaret Bakanı Alioune Sarr ile bir araya geldi. Görüşmede; ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler ele alındı. Senegal'in başkenti Dakar'da Türkiye - Senegal İş Forumu’na katılan Zeybekci,  ülkeler arasındaki ticari engelleri tamamen ortadan kaldırmayı ve dış ticaret hacmini 2020'de 1 milyar Dolar’a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

ZEYBEKCİ, SENEGAL’DEKİ TÜRK FİRMALARINI YALNIZ BIRAKMADI
Senegal’in başkentinde düzenlenen Türkiye- Senegal  İş Forumu’nun ardından FIDAK Dakar Uluslararası Fuarı’na katıldı. Fuarda; Türkiye ve Türk firmalarının stantlarını ziyaret eden Bakan Zeybekci; daha sonra Dakarlılarla bir araya geldi. Daha sonra Bakan Zeybekci, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ile Başkanlık Sarayında görüştü. Görüşmede; Türkiye ile Senegal arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin bugününü ve yarınını konuşuldu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221