BAKAN ZEYBEKCİ, ŞİMDİ DE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'LA ATİNA'DA

BAKAN ZEYBEKCİ, ŞİMDİ DE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'LA ATİNA'DA

Başbakan Binali Yıldırım’ı Güney Kore ziyaretlerinde yalnız bırakmayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte resmi temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina'ya gitti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte 2 günlük Güney Kore ziyaretlerinin ardından yurda döndü. Yurda dönen Bakan Zeybekci, ayağının tozuyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi temasları kapsamında Yunanistan’ın başkenti Atina’ya geçti. Ziyarette; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, AB Bakanı Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da eşlik etti.

65 YIL SONRA CUMHURBAŞKANI DÜZEYİNSDE İLK ZİYARET
Özel uçak “TUR” ile Esenboğa Havalimanı’ndan uğurlanan Erdoğan ve beraberindekiler, Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı‘na indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Halit Çevik, Türkiye'nin Atina-Pire Başkonsolosu Oya Yazar ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti iki ülke arasında 65 yılın ardından cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olma özelliği taşıyor. Son olarak 1952 yılında Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Yunanistan'ı ziyaret etmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YUNAN MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, imalı bir şekilde, Lozan Anlaşmasının Türkiye-Yunanistan ilişkileri açısından hiçbir boşluk bırakmayan bir anlaşma ve halen uygulamada olduğu vurgusunu yapan Yunan Cumhurbaşkanına, Batı Trakya’da yaşayan Müslümanlara yönelik ayrımcılığı hatırlatarak yanıt verdi. Erdoğan, “Batı Trakya’da yaşayan Müslümanlar inandıklarını Lozan’a göre yaşayabiliyorlar mı?” diye sordu. Cumhurbaşkanı, Batı Trakya’da yaşayan Müslümanların kendi seçtikleri baş müftü tarafından değil, atanan bir baş müftüyle yönetdiğini hatırlatarak, “Yunanistan’da gerek başbakanlığım, gerek cumhurbaşkanlığım döneminde Batı Trakya’da baş müftüsünü oradaki imamlar, din adamları seçememiştir. Bu nasıl oluyor da Lozan anlaşmasının uygulamada olduğunu söylüyoruz? Demek ki Lozan uygulamada değil” ifadelerini kullandı.

“BATI TRAKYA’DA TÜRK KELİMESİNİ BİLE HAZMEDEMİYORLAR”
Türkiye’de Rum vatandaşlarına yönelik asla böyle bir uygulama olmadığını kaydeden Erdoğan, “Ancak Batı Trakya’da Türk kelimesini bile hazmedemiyorlar. Bence bizim bir defa bunları aşmamız lazım. Benim güncellenmesi gerekir dediğim konu, işte bunlardır” diye konuştu.

KIBRIS CEVABI
Erdoğan, Pavlopulos’un Kıbrıs sorunuyla ilgili suçlayıcı açıklamasına ise, “Kıbrıs’ta Türkler referandumda yüzde 60 evet oyu verdiler ancak Güney’de Rumlar hayır oyu verdiler. AB’nin verdiği sözler de yerine gelmedi. Verecekleri desteklerin hiçbirini uygulamaya sokmadılar. Bugün bile bunlar yerine gelmiş değil” dedi.

ATİNA’DA HEYETLER ARASI GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos arasında heyetler arası görüşme gerçekleşti. İkili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçti.

ERDOĞAN ÇİPRAS İLE GÖRÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Yunanistan Başbakanı Çipras ile bir araya geldi. Görüşmede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: "Artık Türkiye ve Yunanistan bir şeye inanmalıdır. Bardağın boş tarafını değil dolu tarafına yönlenmeliyiz. Müzakerelerimizi onun üzerine bina etmeliyiz. Aslında halklarımızın birbiriyle ortak yanları çok yeter ki ideolojik saplantısı olanları bir kenara koyalım. Eğer bizim Türkiye olarak hiçbir komşu ülkenin toprak bütünlüğü konusunda bir gözümüz yok. Biz geçmişte iç içe olmuş ülkeleriz. Burada soydaşlarımız var. Keşke geçmişteki bazı yanlışlar olması sebebiyle bir kısım Rum vatandaşlarımız da ülkemizden ayrılmasaydı.Bu yanlışları artık tarihe bırakıyoruz. İlişkilerimizi çok daha sağlam bir zeminde inşa etmeliyiz. Bunun için yapabileceğimiz çok şeyler var. Eğer gerçekten söylem birliğini ortak aklı oluşturabilirsek bunları çözeriz. Bu görüşmemizde Yunanistan halkına şahsım ve halkım adına kalbi şükranlarımızı ifade etmek istiyorum"

 

HATİCE DEMİR

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221