BAKAN ZEYBEKCİ'DEN SEL MAĞDURU GÜNEYLİLERE DESTEK

BAKAN ZEYBEKCİ'DEN SEL MAĞDURU GÜNEYLİLERE DESTEK

Geçtiğimiz hafta sel afeti yaşayan Denizli’nin Güney İlçesi’ni ziyaret eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ilçe halkıyla bir araya gelerek, sorunlarını dinledi. 

Denizli’nin Güney İlçesi’nde 24, 28 ve 30 Mayıs tarihlerinde dolu ve yağmur sebebiyle sel felaketi yaşandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Güney Kaymakamı Fatih Bayram, Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan ve DESKİ Genel Müdürü Mahmud Güngör eşliğinde ilçede meydana gelen hasarları inceledi. Mahalle sakinleriyle sohbet eden Bakan Zeybekci ve beraberindekiler, ilçe halkına geçmiş olsun dileklerini iletti. Bakan Zeybekci; “Suyun milyon yıl hafızası vardır. Su milyon yıl geçmediği yerden gün gelir tekrar geçer. Bizlere düşen de tedbir almaktır. Sizlerden ricam bildiğiniz, gördüğünüz hasarları bize söylemeniz. Halk meclisi gibi bir değerlendirme yapalım. Biz sizin için buradayız” dedi. 

“ALTYAPILAR TAMAMEN YERYÜZÜNE ÇIKTI”
Yaşanan sel felaketi hakkında bilgiler aktaran Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan; “İlçe merkezinin toplam 1 milyon 500 bin metrekare alanı var. Bunun 1 milyon metrekaresi zarar görmüş durumda. Kanlıgöl’den gelen kuvvetli afet nedeniyle üst tarafı 7-8 metre derinliğinde yarıldı. Elektrik direkleri devrildi. İstinat duvarlarımız yıkıldı. Altyapılar tamamen yeryüzüne çıktı” diye konuştu. 

“10 BİN DÖNÜM ARAZİ HASAR GÖRMÜŞTÜR”
Güney Kaymakamı Fatih Bayram ise şunları söyledi: “3 defa üst üste yaşadığımız sel afeti sonrasında şikayetler ve tespitler sonucunda 46 evin hasar gördüğü belirlenmiştir. Bunların çoğu az hasarlı. 24 Mayıs’ta yaşadığımız afette bağ, kekik ve ceviz ağırlıklı olmak üzere; 5 bin 300 dönüm arazi, 27 Mayıs’ta 3 bin 260 dönüm arazi, 28 Mayıs’ta ise bin 475 dönüm arazi; toplamda 10 bin dönüm arazi hasar görmüştür. Tespitlerimize devam ediyoruz.”

“ÖNEMLİ OLAN SİZİN CAN SAĞLIĞINIZ”
Sel afetinin yaşandığı ilk günden bu yana belediye ekip
leri ve iş makineleriyle Güney halkının yanında olduklarını vurgulayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “3 kez sel afeti yaşandı. Sonuncusu daha güçlü bir şekilde geldi. 20 dakikada 75 litre yağış oldu.  Yeni yaptığımız tüm altyapıları sel yeryüzüne çıkardı. Büyük hendekler oluştu. Sokaklarda her şey alt üst oldu. Geçmiş olsun. Önemli olan sizin can sağlığınız” dedi. 

PINAR ÇANKAYA- İBRAHİM ALAYONT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER