“Bakanın ranttan haberi var, nereye gittiğinden haberi yok!”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Anadolu Ajansı’nın canlı yayınındaki Kanal İstanbul açıklamalarını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Ranttan haberi var ama nereye gittiğinden haberi yok” dedi.

“Bakanın ranttan haberi var, nereye gittiğinden haberi yok!”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Kanal İstanbul açıklamalarını değerlendirdi. Karaca; “Ranttan haberi var ama nereye gittiğinden haberi yok. Kanal güzergahında yabancı ülkelerin arsa alıp almadığı konusunu bilmediğini, basından takip ettiğini söyleyen Ulaştırma Bakanı: ‘Bedava mı almış, para verip almış’ esprisini yapmak gibi ciddiyetsiz açıklamalarla konunun öneminden uzaklaşmaya, geçiştirmeye çalışıyor. Doğu Karadeniz’in doğal ve kültürel mekanlarının talan edilmesine yol açan Trabzon’daki taşınmaz satımı konusunu da örnek gösteriyor. Bakan, Trabzon’da daire fiyatları İstanbul’un bazı yerlerine yaklaşmış olabilir diyor. Karadeniz’de ormanlar kesilip inşaat yapıldı, deniz dolduruldu. Bakan bu durumu örnek gösteriyorsa, İstanbullular, İstanbul’a sahip çıkın. Yabancı sermaye, doğal ve kültürel alanları talan etmekten, tüketmekten başka bir şey yapmıyor. Kanunun verdiği yetkiyi kötüye kullanarak 418 adet (13 milyon 437 bin 022,67 metrekare) taşınmazın mera niteliğini kaldıran Bakan, kanal hakkında verilen olumsuz kurum görüşlerini sümen altı etmekte, televizyon kanallarında emlak spekülatörü gibi bilgiler vererek, kanalın değil, arazinin reklamını yapmaktadır. Bakan Kanunda olmayan görevleri üstlenmiş durumda, bu yoğunlukta yeğenini ihmal ediyor diye kaygılanıyoruz” dedi.

BAKAN TURHAN NE DEMİŞTİ?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Anadolu Ajansı’nın canlı yayınında Kanal İstanbul açıklamalarını değerlendirdi. Bakan Turhan, ‘rant projesi’ eleştirilerine; “Evet, yaptığımız bütün projeler rant projesidir. Rant kar demektir, gelir getirecek tüm projeler rant projesidir. Evet yaptığımız bütün yatırımlar rant projesidir. Bu ülkeye gelir getirici amaçlı. Rant ne demektir, kar demektir. Biz projelerimizin fizibilitesinde rantabilitesine bakıyoruz. Karlı olmayan bir projeyi niye yapalım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER