'BAKANLIĞIMIZDAKİ BİR UZMAN YARDIMCISININ TIRNAĞI DAHİ OLAMAZLAR'

'BAKANLIĞIMIZDAKİ BİR UZMAN YARDIMCISININ TIRNAĞI DAHİ OLAMAZLAR'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Denizli Kadın Girişimciler Kurulu tarafından organize edilen iftar programında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdüğünü, bu oranın 2017 yılı büyüme oranı olduğunu belirtti. 
Bakan Zeybekci; “Bir tane kredi derecelendirme kuruluşu var. Geçen sene Türkiye'nin büyümesini 4 defa tahmin yükseltti yine tahmin edemedi. Bu kadar üstün kabiliyeti var arkadaşların. Tamamı bizim Bakanlık’taki bir uzman yardımcısının tırnağı dahi olamaz” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Denizli Kadın Girişimciler Kurulu’nun Anemon Otel’de düzenlediği iftar programında konuştu. İş kadınlarının hayata, işe, ticarete ve ekonomiye değer kattığını belirten Bakan Zeybekci; kadınların bağımsızlık ruhu, vatan sevgisi, üretken gücü ve girişimci ruhu olduğunu dile getirdi. Kendisinin sağ kolunun bir kadın olduğunun altını çizen Bakan Zeybekci, onun verdiği rapor ve çalışmalarla Türkiye'de en isabetli tahminleri yaptığını ifade etti. Artık dünyada ihracatın, lojistiğin, bankacılık sisteminin değişeceğini anlatan Zeybekci, en büyük gücün kadın olduğunu ve bunlarla ilgili bakanlık olarak verilen teşviklerle ilgili ayrı birimler kurduklarını hatırlattı.

 “ARTIK İKİNCİ KANAT DEVREYE GİRİYOR”

Erkeklerin iş gücüne verecekleri katkının sonunda olduğunu ve kadınların iş gücüne katılım oranın yüzde 33,3 seviyelerinde olduğunu belirten Bakan Zeybekci, "Son 1 yıl içinde 3,1 puan arttı. 2003 yılında kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 23'tü. Bugüne kadar bu oran tam yüzde 50 oranında arttı. Hedefimiz yüzde 50. Bugüne kadar Türkiye tek kanatla uçarak geldi. Artık yavaş yavaş ikinci kanat devreye giriyor. 2018 yılında şubat ayında 8,8 milyon kadın çalışanımız kayıt altında çalışıyor." ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE DİMDİK AYAKTA KALACAKTIR”
Bugün yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerinin açıklandığını anımsatan Zeybekci, şöyle devam etti: "Bugün büyüme rakamları açıklandı. Yüzde 7,4. 2017 yıllık ortalamanın aynısı devam ediyor. Bir tane kredi derecelendirme kuruluşu var. Geçen sene Türkiye'nin büyümesini 4 defa tahmin yükseltti yine tahmin edemedi. Bu kadar üstün kabiliyeti var arkadaşların. Tamamı bizim Bakanlık’taki bir uzman yardımcısının tırnağı dahi olamaz. Yılsonu yüzde 7,4 büyüyen bir ülkenin yılbaşındaki tahmini yüzde 2 olur mu? Şimdi Türkiye bütün makroekonomik kriterlerin de dünyanın en iyi ülkelerinden bir tanesi. Türkiye'ye artık açıkça saldırıyorlar. Onun için sizler bu saldırılara ve operasyonlara rağmen hiç merak etmeyin. Türkiye dimdik ayakta kalacaktır. Türkiye'ye oynanan bu kur oyunları ve spekülatif atakları kabul etmek mümkün değil." 

PINAR ÇANKAYA – ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER