Baklan ‘lavanta’ kokacak

Denizli ekonomisine önemli katkı sağlayan lavantanın Baklan İlçesi’nde de dikimine başlandı. Makinenin başına geçen Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, çiftçilerle birlikte lavantaları toprakla buluşturdu.

Baklan ‘lavanta’ kokacak

Denizli ekonomisine önemli katkı sağlayan lavanta, 2015 yılında 34 dekar alanda yetiştirilirken bu yıl bin dekarın üzerine çıktı. Desteklerle önümüzdeki yıllarda 50 bin dekara kadar çıkarılması hedeflenen lavanta için Balkan İlçesi’nde 600 dekarlık alanda lavanta dikimi planlandı. Planlama kapsamında ilk etapta 60 dekar alanda 80 bin lavanta fidanı dikilecek. Sevtopolis ve intermedia çeşitlerinin dikim çalışmaları da başladı.

Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, fidan diken çiftçileri ziyaret etti. Makinenin başına geçen Başkan Gülsever, çiftçilerle birlikte lavantaları toprakla buluşturdu. Başkan Gülsever; “Çiftçilerimiz ile birlikte fidanları toprakla buluşturduk. İlçe ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak olan ıtri aromatik bitkilerin ilimizin bir çok yöresinde yetiştirildiği gibi Baklan’da da üretimde önemli bir potansiyel oluşturacaktır. Üreticilerimize kolaylıklar dileriz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER