BAKLANLILAR BAYRAM İÇİNDE BAYRAM YAŞADILAR

BAKLANLILAR BAYRAM İÇİNDE BAYRAM YAŞADILAR

Denizli’nin Baklan İlçesi’nde 4. Hüsamettin Gazi’yi Anma ve Bahar Şenlikleri Festivali düzenlendi. Ramazan Bayramı’nın ikinci ve üçüncü günü gerçekleştirilen festival; yarışmalar, konserler ve etkinliklerle dolu dolu geçti.

Baklan Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Hüsamettin Gazi’yi Anma ve Bahar Şenlikleri’nin 4’üncüsünü düzenledi. Festivale; Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Emin Giral, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Akduman, İlçe Jandarma Komutanı Ersin Güngör, Baklan Müftüsü Ali Gülbağcı, İlçe Halk Eğitim Müdürü Hüseyin Günyılmaz, muhtarlar, misafirler ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Ramazan Bayramı içinde 16-17 Haziran’da gerçekleşen festival; konserler, yarışmalar, çocuklar için eğlence ve animasyonlarla dolu dolu geçti.

4. Hüsamettin Gazi’yi Anma ve Bahar Şenlikleri belediye önündeki Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mehteran ekibi ve Baklanlılar Hüsamettin Gazi Türbesi’ne kortej yürüyüşü yaptı. Türbe önünde dualar okundu, kurbanlar kesildi. Hüsamettin Gazi ve himayesindeki askerlerin anılmasının ardından festival, Gökpınar Parkı’nda ikramlar sunulmasıyla devam etti. Coşkuyla geçen festivalde, ses sanatçıları Tuğba Karakuş ve Serdar Şimşek Baklanlılara ve misafirlere unutulmaz bir gece yaşattı.

“BAKLAN BAYRAM EDİYOR, FESTİVALİNİ KUTLUYOR”
Şenliklerin 4’üncüsünü yapmanın mutluluğunu paylaşan Baklan Belediye Başkan Yusuf Gülsever, “Çok değerli Baklanlı hemşerilerim öncelikle Ramazan Bayramı’nız mübarek olsun. Bütün günleriniz bayram havası içerisinde geçsin. Baklan bayram ediyor, Baklan festivalini kutluyor. Baklan’da dört yıl önce tarihe iz düşecek bir imza attık. Hüsamettin Gazi’yi Anma ve Bahar Şenlikleri’ni geleneksel olarak ileriye taşımak istedik. Bugün de bu yüce insanın adı altında dördüncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.  

“ECDADIMIZ BAKLAN OVASI’NDA HAÇLI SEFERLERİNİ TARUMAR ETTİ”
Hüsamettin Gazi’nin tarihteki konumundan bahseden Başkan Gülsever, “Hüsamettin Gazi tarihimizde önemli figürlerden biridir. Ecdadımızı, o şanlı tarihimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Onlardan hep ders alacağız. Malazgirt Meydan Muharebesi’nin ardından Selçuklu komutanları dört bir yandan Anadolu’ya akın etti. Hüsamettin Gazi ve himayesindeki askerler savaşa savaşa, çarpışa çarpışa Baklan’a geldi ve bu bölgeye karargahını kuruyor. Selçuklu komutanı Hüsamettin Gazi bu bölgeyi bize kolay kazandırmadı. Çok şehitler, gaziler verdik. Haçlı seferleri Selçuklu üzerine akın etti, aynı şekilde Osmanlı döneminde de devam etti ve akınlar. Ancak her gelişlerinde amaçlarına ulaşamadılar. Bir olduğumuz, beraber olduğumuz o dönemdeki ecdadımız bu Baklan Ovası’nda haçlı seferlerini tarumar ettiler. Baklanlılar için ayrı bir değer olan tarihe iz bırakan bu güzel insanı Baklanlılar unutmayacaktır” ifadelerinde bulundu.

“FESTİVAL TRAP ATIŞLARIYLA SON BULDU”
4. Hüsamettin Gazi’yi Anma ve Bahar Şenlikleri’nin ikinci günü ülkenin dört bir yanından gelen 143 profesyonel atıcının kıyasıya mücadelesiyle geçti. Baklan Belediyesi Trap Poligonu’nda amatör ve profesyonel klasmanda yarışmalar düzenlendi. İzleyicilerin de hedefe ok atma fırsatı yakaladığı poligonda dereceye giren sporculara tüfek ve madalyaları takdim edildi.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193