BALIĞA ÇIKTI OLTASINA 202 KİLOLUK ORKİNOS TAKILDI!

Çocukluğundan beri balık tutan Önallar Gıda Pazarı ve Hisar Mandıra Yönetim Kurulu Üyesi Alptuğ Önal, Bodrum açıklarında yakaladığı 242 santimetre uzunluğunda, 202 kilogram ağırlığındaki Mavi Yüzgeçli Orkinos ile kendi rekorunu kırdı. Denizli’ye getirilen dev Orkinos, firma çalışanları ve müşterilerine ikram edilecek.

7 yaşından beri balıkçılıkla uğraşan ve son 12 yıldır Akdeniz’de bulunan Mavi Yüzgeçli Orkinos avı gerçekleştiren Önallar Gıda Pazarı ve Hisar Mandıra Yönetim Kurulu Üyesi Alptuğ Önal, geçtiğimiz günlerde arkadaşlarıyla Bodrum açıklarında çıktığı balık avında; 242 santimetre uzunluğunda, 202 kilogram ağırlığında Mavi Yüzgeçli Orkinos yakalayarak kendi rekorunu kırdı. Dünyanın değişik noktalarında da bu tarz balık avı etkinliklerine katılan İşadamı Önal, “Dünyanın değişik yerlerinde de ‘sportif balık avcılığı’ dediğimiz Orkinos ve Kılıç balığı avcılıklarını yapıyorum. Aynı zamanda Dünya Kılıç Balığı Avı Federasyonu üyesiyim. Farklı ülkelerde avlar gerçekleştirip, işaretledikten sonra geri bırakıyoruz. Son 7 yıldır bütün yarışmalara katılıyorum. Guatemala’da 125 kilogramlık yelken balığı yakaladım. İşaretleyip, geri bıraktık ve hala Guatemala’da yaşıyor. Cape Town’da Sarı Yüzgeçli Orkinos yakaladım. O da 97 kilogramdı. Onu geri bırakmadık. Geçtiğimiz yıl katıldığım yarışmada 147 kilogramlık Mavi Yüzgeçli Orkinos ile derece aldım” dedi.

“YAKALAMAMIZ 3 SAAT SÜRDÜ, BİZE 13 SAAT GİBİ GELDİ”
08 Ekim Pazartesi Günü Bodrum açıklarına balık avına çıkan Denizlili işadamı, dev orkinosu nasıl yakaladıkları hakkında konuştu. Önal, şunları söyledi: “ Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımızla çıktığımız balıkta da Bodrum açıklarında kendi kişisel rekorumu kırmış oldum. Oltama minik dev bir Orkinos takıldı. Yakaladığım Mavi Yüzgeçli Orkinos 202 kilogram ağırlığında ve 242 santimetre uzunluğunda. Bu bir ekip işi. Zorlu bir mücadele oldu. Yakalamamız 3 saat sürdü. Bize 13 saat gibi geldi.”

“BU LEZZETİ; EŞİMİZ, DOSTUMUZA TATTIRMAK İÇİN ETKİNLİK DÜZENLİYORUZ”
3 saatte güçlükle yakalanan dev balık, önemli bir organizasyonun mezesi olacak. Yakaladığı balığı, 12 Ekim Cuma günü firmada düzenlenecek yemekte firma çalışanları ve müşterilerine ikram edecek olan Önal, “Yakaladığımız balıkla çalışanlarımıza, müşterilerimize bir yemek vereceğiz. Bir yıl içerisinde 30’a yakın Mavi Yüzgeçli Orkinos yakaladım. Hepsi şuan denizlerde yaşıyor. Sene de sadece bir tanesini hasat edip, firmamızda sevdiğimiz insanlarla paylaşıyoruz. Protein ihtiyacımızı karşılamak ve bu lezzeti eşimiz, dostumuza tattırmak için etkinlik düzenliyoruz. Temamız tamamen yakala, işaretle ve bırak üzerine. Sürdürülebilir avcılık için ve çocuklarımın da bu balıkları yakalayabilmeleri için bunu yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

“YAKALAYIP GERİ BIRAKMAK, BENİ DAHA ÇOK MUTLU EDİYOR”
Önal, son olarak şunları aktardı: “Hedefim böyle bir balığı da yakala, işaretle, bırak listeme eklemek. Eğer tanıdıklarımızdan talep olmasaydı ben yakaladığımız balığın yenilmesi taraftarı değildim. Hedefim yakaladığım balıkların limitlerini yükseltmek. Yakalayıp geri bırakmak, beni daha çok mutlu ediyor. Ona yaşaması için ikinci bir şans veriyorsunuz. Hedef; 200 kilogramın üzerindeki Mavi Yüzgeçli Orkinos’u yakalayıp, denize geri bırakmak.”

PINAR ÇANKAYA- SERDAR KİRİŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER