Balık halinde yeni sezon bereketi

Denizli’de balık halinde havaların soğumaya başlaması ve balık çeşitlerinin artması ile birlikte vatandaşlar balığa ilgi göstermeye başladı.

Balık halinde yeni sezon bereketi

1 Eylül'den itibaren sonra av sezonunun açılmasıyla birlikte tezgahlarda balık çeşitleri arttı. Vatandaşlar balığa yoğun ilgi gösterirken; balık fiyatlarının geçen seneye oranla neredeyse aynı oluğu görüldü. Sardalya 20TL, hamsi 25TL, çupra 60TL, levrek 40TL, alabalık 30TL’den satılıyor. Balık almaya gelen Bilal Demir, balıkların taze olarak geldiğini belirterek; “Balık her zaman iyi bir vitamin şimdide taze geliyor. Denizden geliyor ve denizden ne çıkarsa tüketilir. O yüzden balık iyidir” ifadelerini kullandı. Balık hali satıcılarından Engin Tozlu, havaların sıcak olduğu halde vatandaşların balığa ilgi gösterdiğini söyledi. Tozlu, “Küçük balıklardan sardalyenin mevsimi, ardından hamsi gelmekte. İstavrit bugün geldi. Büyük balıklardan palamut, gelmeye başlıyor. Çupra ve levrek, her zaman tezgahta. Farklı olaraktan kepal, granyöz tarzı balıklar mevcut. Küçük balıklarda en çok tutulan hamsi ve sardalye. Büyük balıklarda çupra, levrek, palamut, Karadeniz somunu, Norveç somunu bu tarzlar daha çok tüketilmekte. Şu dönemde vatandaşın ilgisi yüksek ama havalar daha sıcak 15-20 gün sonra havaların soğumasıyla balıklar daha da ağlanıp, lezzetlenir. O zaman biraz daha artar satışlarımız” dedi.

“HAFTADA 2 ÖĞÜN BALIK YENİLMESİ LAZIM”

Denizli halkının balığa yeni alıştığını ve bu yüzden zam yapmak istemediklerini dile getiren hal esnaflarından Serhat Tak, “Havalar biraz sıcak gittiği için sakin biraz ama soğumaya başladığında vatandaşın ilgisi artacak. Önceki yıllara bakarsak gayet iyi ve talep var. Küçük balıkta hamsi ve sardalye, büyüklerde palamutlar bugün gelmeye başladı ama fiyatlar biraz yüksek. Önümdeki günler düşerse palamut önereceğiz. Fiyatlar normal durumda ve geçen yılla aynı. Hiçbir değişiklik ve zam yok. Biz de zam yapmak istemiyoruz vatandaş yesin diye. Denizli halkı balığa yeni alışıyor. Geçen seferde virüs döneminde yasaklarda falan güzel iş yapıyorduk. Sağlık için haftada 2 öğün balık yenilmesi lazım” diye konuştu. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211