Bankaların satışa çıkardığı evler nasıl alınır?

Ev satın almak isteyenler, kimi zaman tercihini bankalar tarafından satışa çıkarılan evlerden yana yapmak istiyor.

Bankaların satışa çıkardığı evler nasıl alınır?

Ev satın almak isteyenler, kimi zaman tercihini bankalar tarafından satışa çıkarılan evlerden yana yapmak istiyor. Çünkü tüm satılık ev seçenekleri için geçerli olmasa da bazı evler için daha karlı bir alışveriş yapma şansı doğuyor. Ancak bu evleri satın almak isteyenler için daha farklı bir sürecin işlediğini de belirtmeliyiz. Arada herhangi bir emlakçı olmadığından direkt olarak banka ile iletişime geçilmesi gerekiyor.

Bu evleri satın almak için öncelikle satış ilanlarını takip etmeniz gerekir. İlanlar özellikle Hepsiemlak gibi popüler internet sitelerinde yayınlanarak kamuoyu ile paylaşılıyor. Hatta Hepsiemlak bankadan satılık daireler için ayrı bir sayfa hazırlamış durumda ve bankalar tarafından satışa sunulan evleri bu sayfada liste halinde görebiliyorsunuz. Ardından beğendiğiniz evi satın almak için gayrimenkule başvuru yapılması gerekiyor.

Evlerin ihale usulü ile satıldığını da bilmeyenler için aktarmalıyız. Alıcılar evlere talip olabiliyor ve talip olduklarına dair başvuruyu da iki şekilde yapabiliyor. Eğer evi satan bankanın müşterisiyseniz icra yolu ile başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Bankanın müşterisi değilseniz banka şubesine gitmeniz gerekir. Bir teminat yatırarak satış ihalesine katılma şansını yakalayabiliyorsunuz. Başvurunuzu gerçekleştirmenizin ardından gayrimenkul ile ilgili teklif verme işlemini yapmanız gerekiyor.

Bankadan Gayrimenkul Almak Karlı Mı?

Eğer şanslıysanız bankalar tarafından satışa sunulan evleri çok daha düşük bir bütçe ile satın alabilirsiniz. Hatta evleri yarı fiyatına satın alanların sayısı da bir hayli fazladır. Bununla birlikte UYAP üzerinden otomatik teklif sistemini kullanarak da gayrimenkulü satın alabilirsiniz. Piyasa fiyatlarını incelediğinizde bankadan satılık daire seçeneğinin alıcılar için daha karlı bir alışveriş şansı sunduğunu da belirtmeliyiz.

Burada önemli olan unsur ilanları düzenli olarak takip etmektir. Çünkü her geçen gün bankalardan ev almak isteyenlerin sayısı yükseliyor. Satışa çıkarılan evler kısa zamanda yeni sahiplerine kavuşuyor. Bu nedenle belki de yarı fiyatına ev satın alma şansını düzenli olarak kaçırıyorsunuz. Bunu önlemek için de Hepsiemlak internet sitesi üzerinden satışa çıkarılan evlere dair ilanları düzenli olarak takip etmenizi öneririz. Beğendiğiniz bir ev olduğunda da zaman kaybetmeden bankaya başvurunuzu yapın!

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER