BARÇIN, 'AMACIMIZ BAŞARILI BİR ESNAF VE SANATKAR YETİŞTİRMEK'

BARÇIN, 'AMACIMIZ BAŞARILI BİR ESNAF VE SANATKAR YETİŞTİRMEK'

Artık geleneksel hale getirilen istişare toplantısında DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne konuşan Kale Esnafa ve Sanatkarlar Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İlyas Barçın, “Biz esnaflarımız arasındaki diyaloglarımızı geliştirmek istiyoruz. En azından gelecek yeni nesillerimize iyi bir esnaf ve sanatkar yetiştirmek istiyoruz. Amacımız başarılı bir esnaf ve sanatkar yetiştirmektir” dedi.

Esnafa ve Sanatkarlar Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Yönetimi ve Üyeleri, bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ‘İstişare Toplantısı’nda bir araya geldi. Kale Esnafa ve Sanatkarlar Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İlyas Barçın, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

DENİZLİ GAZETESİ: GELENEKSEL İSTİŞARE TOPLANTILARININ 4’ÜNCÜSÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ. İSTİŞARE TOPLANTISININ AMACI NEDİR?
BAŞKAN BARÇIN: İstişare toplantılarımız 3 yıldan beri geleneksel hale geldi. Esnaf toplantımızda kaynaşma meslek grupları içerisinde diyalogları geliştirelim, sıkıntılarımızı dile getirelim, sorunlarımız varsa, bizim hatlarımız varsa, onların hataları varsa onları burada konuşalım istiyorum. Bize ortak 750’ye yakın esnaf gurubumuz var. Esnaf guruplarımız içerisinde karma olduğu için bölüm bölüm meslek gruplarını ayrı ayrı toparlıyoruz. İstişare toplantısında sıkıntıları dile getirmek bizim de kendilerine hatalarımız varsa toplumdan duyduğumuz vatandaşların sıkıntılarını onları dile getiriyoruz. Bizim ana temelimizi her zaman söylüyoruz; eğitim, eğitim, eğitim. Her zaman eğitim şart. Esnaf da olsa, çiftçi de olsa, memur da olsa, eğitim bizim ana temelimizdir. Sürekli diyalog içinde olmamız lazım. Ekmeği paylaşmayı iyi bilmemiz lazım. Sürekli diyalog olduğu zaman bazı sorunları diyalogla giderebiliriz. Bizim toplumumuzun en büyük ciddi sıkıntıları baba, oğluyla oğlu babasıyla aile içerisindeki o diyaloglar koptukça; o değerlerimiz birbirimizle olan sevgimiz saygımız her geçen gün kayboluyor. Biz esnaflarımız arasındaki diyaloglarımızı geliştirmek istiyoruz. En azından gelecek yeni nesillerimize iyi bir esnaf sanatkar yetiştirmek istiyoruz. Bununla ilgili kamu spotu hazırlattık. Amacımız yeni nesil gençlerimize esnaf ve sanatlarımızın önemini ve değerini anlatan bir program hazırladık. Okulları da dolaşıyoruz; öğrencilerimize anlatmaya çalışıyoruz. Amacımız başarılı bir esnaf ve sanatkar yetiştirmektir.

DENİZLİ GAZETESİ: SİZCE ESNAFLARIN 20 YIL SONRAKİ DURUMU NE OLACAK?
BAŞKAN BARÇIN: Kale İlçesi’nde 20 yıl sonra birçok mesleği bulamayacağız. Meslek bulamadığımız gibi birbirimize olan itibarımız birbirimize olan samimiyetleri de göremeyeceğiz. Atatürk’ün dediği gibi “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sanatsız milleti düşünemiyorum. Esnaf ve sanatkarımızın daha özverili, duyarlı, insan ilişkileri, kendi aralarında diyaloglarını geliştirmesi lazım. Yeni nesil esnaflarımızda bu konuda ilgililer. Biz onlara anlatmamız lazım. Bu bizim üzerimizdeki görev… Esnaflarımıza anlatıyoruz. Birbirimizle diyaloglarımız iyi olsun. Bunu anlatmaya çalışıyoruz.

DENİZLİ GAZETESİ: GEREK DENİZLİ’DE GERESE KALE’DEKİ ESNAFLARIMIZLA YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARIDA ESNAFLARIMIZ ÇIRAK BULAMADIKLARINDAN YAKINIYOR. BU KONUDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ? BU KONUDA ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?
BAŞKAN BARÇIN: Kamu spotunda, asıl amaçlarımızdan bir tanesi çırak sorunudur.  Esnaflar bunun bilinci içerisinde, biz de biliyoruz. Ama toplumda aile bireylerini de bunu anlatmaya çalışıyoruz. Biz bunu toplum olarak anlatamadığımızı düşünüyoruz. Herkes söylüyor, mesleklerin nesli tükeniyor. ‘Sanatkar kalmıyor’ diyor ama bir aile çocuğuna anlatamıyor. Veya biz bunu ailelere anlatamıyoruz. Esnaf ve sanatkarın toplum için ne kadar önemli ve değerli olduğunu anlatamıyoruz. Sıkıntı bence burada yani bununla ilgili okullarda aileler ile beraber Milli Eğitim Müdürümüz ile görüştük. O da yardımcı olacak. Önümüzdeki yıl Çıraklı Eğitimler 2 yıl kalfalık 2 yıl ustalık olmak üzere 4 yıla çıktı. Açıktan da liseyi okuyabilecek. Hem bir ailenin bireyi yeni nesil gençlerimiz, hem çıraklık okuyacak hem de açıktan liseyi de bitirmiş olacak hem de eline altın bileziği takmış olacak. İsterse okul yolunda devam edecek, istemezse de esnaf ve sanatkar olarak hayatına devam edecek. Hem lise diplomasını almış olacak. Eğer kararı değişirse üniversite sınavlarına girebilecek ve 4 yıl sonra ne kadar değerli olduğunu görecek.

DENİZLİ GAZETESİ: ÇIRAK BULAMAMA KONUSUNDA ÇÖZÜM ÖNERİNİZ NEDİR?
BAŞKAN BARÇIN: Bizim kamu spotlarımızın çoğalması lazım. Sürekli insanlara bu konularla ilgili değerlerimize üreten insanlara yetiştiren ürettiren insanlara destek vermemiz lazım. Projeye değil; gerçek somut şeylere destek vermemiz lazım. Bununla ilgili yeni nesil gençlerimize yolunu, önünü açacak projeler oluşturması lazım. Esnaf ve sanatkarların önemini ve değerini insanlara, halkımıza anlatmamız lazım. Ama maalesef bunlar olmayınca her yıl 50 tane esnaf kapatılıyor. Yerine 10 tane esnaf geliyor. Tabii bunlar alt yapısı olmayanlar. Tam başarılı olmayanlar. Çıraklığı yapamayınca ustalığı da yapamıyor. Bu da topluma kötü yansıyor.

DENİZLİ GAZETESİ: KALE PİDESİYLE ÜNLÜ BİR İLÇEMİZ. DOLAŞTIĞIMIZ BİRÇOK YERDE KALELİ PİDE USTALARIYLA KARŞILAŞIYORUZ. KALE PİDESİNİN PATENTİ KONUSUNDA BİR ÇALIŞMANIZ VAR MI?
BAŞKAN BARÇIN: Bunlarla ilgili şöyle çalışmamız var. Bizim insanımız bir tek esnafta değil; toplumda yaptığı işin değerini kıymetini bilmiyor. Kanaat etmeyi bilmiyoruz. Herkeste bir memnuniyetsizlik var.  Birazda şükretmemiz lazım. Yaptığımız işlerde birazda yetinmemiz lazım. Birazda işimizle ilgili kendimizi geliştirmemiz lazım. Toplumda her kesimde yaptığı işten memnun olmayan insanlar çoğunlukta. Kime giderseniz gidin herkes işinden şikayetçi. Herkes yaptığı işte ‘bir an önce mesai bitsin’ diye bakıyor. Esnaf sanatkarın yüzde 80’i çok zor şartlarda para kazanıyor. Maalesef bunun emeklerini ‘taşeronlar’ dediğimiz alıp-satanlar esnafın sırtından para kazanıyor. Biz hep üretenden yanayız. Üretenin kazanması lazım. Ona kazandırmamız lazım. Amaç bu olması lazım. Bu çiftçi, memur, sanayici, küçük esnaf içinde böyle. Bence bunun ana temeli; eğitim.

 

MUHAMMET KARAÇAY- OZAN AKAKÇA 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211