BAŞARI TEKSTİL’İN ‘KONKORDATO’ TALEBİ KABUL EDİLDİ

Denizli’nin Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Göveçlik Mahallesi’nde faaliyet gösteren Başarı Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin konkordato başvurusu Denizli Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından 7 Eylül 2018 tarihinde kabul edildi. Başarı Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Biz başarı tekstil olarak böyle bir karar aldık. Böyle bir karar almak çok kolay değil. Biz bu kararı almakla ‘iyi mi ettik; kötü mü ettik’ diye bakıldığında ben bu kararı aldığımın akabinde bütün tedarikçi ve müşterilerimi aradım” dedi.

Denizli’de faaliyet gösteren Başarı Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin ‘konkordato’ başvurusu mahkeme tarafından kabul edildi ve üç aylık geçici mühletin yanı sıra konkordato komiseri atama kararı verildi. Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Göveçlik Mahallesi’nde 1960'llı yıllardan itibaren faaliyet gösteren Başarı Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yılmaz, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne açıklama yaptı.  Yaşadıkları mali darboğazı aşmak için Denizli Asliye Ticaret Mahkemesi'nden 7 Eylül 2018 tarihinde konkordato kararı aldıklarını söyleyen Başarı Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, “Amacımız şirketimizin alacaklılarını ve borçlularını koruma altına almaktır. Bu sıkıntıyı aşma gücümüz vardır. Allah’ın izniyle aşacağız” dedi.

“TEDARİKÇİLERİMİZ VE MÜŞTERİLERİMİZİ KORUMA ALTINA ALMAK İÇİN BUNU YAPTIK”
Başarı Tekstil olarak zor bir karar aldıklarının altını çizen Yılmaz, “Böyle bir karar almak çok kolay değil. Baya direniyorsun. Neticesinde gidişata bakıyorsun. Eğer gidişat artık yürümeyecek pozisyondaysa ise insanlar bu tür kararlar alabiliyor. Biz bu kararı almakla iyi mi ettik; kötü mü ettik diye bakıldığında; ben bu kararı aldığımın akabinde bütün tedarikçi ve müşterilerimi aradım. Yüzde 99’u, 1-2 tane tedirgin olan arkadaşın dışında hepsini aradım hepsi de ‘çok iyi yapmışsın’ dediler. Çünkü konkordatoyu insanlarımız belki farklı algılayabilir. Konkordato, aslında koruma amaçlı yapılan bir şeydir. Yani açılımı; bu firmanın borçları var ama bunların mal varlığı karşılıkları bunların borçlarını fazla fazla öder, dolayısıyla sadece nakit sıkışıklığına gelmiştir. Bunu aşmak için böyle bir koruma tedbiridir. Yoksa firma pozisyonu götürüyor. Biz de piyasadaki bankalarda dahil olmak üzere bütün tedarikçilerimiz ve müşterilerimizi koruma altına almak için bunu yaptık. Çünkü diğer şekilde çekimiz olduğu durumda falan insanlar paniğe kapılıp çok telaşlı bir duruma düşebilir. O zaman da hiç istenmeyen durumlar olurdu” dedi.

“HİÇBİR SORUNUMUZ YOK”
Şu anda işlerinin devam ettiğini belirten Yılmaz, “Tedarikçilerimiz iplik vermeye devam ediyor. Hiçbir sorunumuz yok. Avrupa’daki müşterilerimizin hepsiyle tek tek konuşuldu. Onlar da ‘siz mal tedarik ediyorsanız aynen devam edin’ dediler. Bayağı da siparişlerimiz geliyor. Yani zaten bizim firmamız geçmişi 55 – 60 seneye dayanan baba mesleğimiz olan bir firma. Şimdiye kadar bu şirketin şehir ekonomisine olsun, şehrin sosyal gelişmesinde olsun neler yaptığını az çok hepsi biliyor. Bizim niyetlerimizi de biliyorlar. Bütün tedarikçilerimiz o konuda ‘hiç kafanı yorma’ dediler geçtiler. Dolayısıyla biz mevcut borçlarımızı süreç içerisinde hepsini tek tek öderiz. Kimsenin bize borcu kalmaz. Zaten öyle çok büyük rakamlı işlerimiz falan da yok. Umarım Türkiye’deki zor durumda olan bütün herkesin Allah yardımcısı olsun. Kolay bir süreçten geçmiyoruz. Devletimizin inşallah bu işin altından iyi bir şekilde çıkar” diye konuştu. .

“EN KISA ZAMANDA BORCUMUZU ÖDEMEK İSTİYORUZ”
Başarı Tekstil’de 2 yıl öncesine kadar 300 kişinin istihdam edildiğini belirten Yılmaz, “Bizim firmamız bundan 2,5 sene öncesine kadar yaklaşık 300 kişiyi çalıştırıyorlar. Tabii biz o dönem içinde piyasa koşullarını da dikkate alaraktan bir küçülme programına girdik. Bu küçülme programında 2 sene içinde yaklaşık 110 kişiye düştük. Zaten hedefimizde oydu. Şuanda 110 kişiyle çalışıyoruz. Bizden ayrılmış olan yaklaşık 185 kişiye 5 milyonun üzerinde tazminat ödedik. En çok dikkat ettiğim şey; çalışanın hakkını vermektir. Hatta biz buradan ayrılırken küçülmenin en çok duygusal yanları insanı tedirgin ediyor. Karşılıklı ağlaştık. Şimdi çoğu gelir giderler, hep görüşürüz. Zaten bizim firmamızın insan üzerine yatırımı çok güçlü olduğu için eğitime vs. çok önem vermişizdir. Bizden ayrılan insanların hepsi direkt iş buldu. Çok eğitimli insanlardı. Süreç bizi buraya getirdi. Bundan sonrasında burçlarımızı ödeyip yeniden ayağa kalkıp, yeniden devam edecek çok güzel bir yapımız var. Bizim bugüne kadar ne 1 tane çekimiz vurulmuştur ne de kredi ödemesizliğimiz olmuştur. O nedenden dolayı itibarımız hep yerinde. ‘Bitmeyen servet itibardır’ derler ya  aynen katılıyorum. Şuan bu süreçte aldığımız kararda da verilen tepki bizi oraya götürdü. Zaten şuanda biz bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. En kısa zamanda da bu sürece girip borcumuzu ödemek istiyoruz. Özellikle arkadaşlarla da piyasayla da görüşüp bir sürece bağlayıp bu sürecin altından kalkacağız.” Dedi.

“BİZ BUNUN ALTINDAN EN KISA ZAMANDA KALKARIZ”
Başarı Tekstil’in ihracat yapan bir firma olduğunun altını çizen Yılmaz, “Firmamız; başta İtalya ve Fransa olmak üzere Almanya, İspanya, Hollanda ve Belçika tüm bu bölgelerde ihracat yapıyor. Toplam satışımızda bu sene 100 Milyon civarında ciromuz olacağını düşünüyoruz. Şuanda yüzde 70’i falan ihracat. İç piyasada da büyük markalara ürünler yapıyoruz. İhracat yaptığımız firmalarda çok düzgün yıllardan beri çalıştığımız firmalar. Onların hepsine bu süreci bildirdim. Onlar da hep bize destek verdi. ‘Siz devam edin biz size sipariş göndeririz’ dediler. İşte böyle olması güzel bir şey.  Ben bütün ülkedeki sıkışık olan insanlara aynı dileklerde bulunuyorum. Başta ülkemiz olmak üzere sonuçta hepimiz bu ülkenin içinde yaşıyoruz. Yani hepimiz bu ülkeye ekonomik ve sosyal açıdan katkıda bulunmaya çalışıyorum. Bu süreç bizim gibi insanlarla bu süreç yürüyor. Ama bizim hem motivasyonumuz hem moralimiz çok iyi hem de ailece kenetlenmiş bir pozisyonumuz var. Şehirdeki birçok abimiz, arkadaşlarımız hemen aradılar. ‘Ne gerekiyorsa yapalım’ dediler. Bunlar çok güzel şeyler. Bizi firma olarak da hepsi çok iyi bilirler. Sanırım biz bunun altından en kısa zamanda kalkarız” şeklinde konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY- DOĞAN AKŞİT 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER