Basına destek paketinin süresi uzatıldı

Pandemi döneminde gazetelerin olumsuz etkilenmemesi için Basın İlan Kurumu tarafından alınan basına yönelik destek paketlerinin süresi, 28 Şubat 2022 tarihine kadar uzatıldı.

Basına destek paketinin süresi uzatıldı

Pandemi döneminde gazetelerin mevzuat gereği yerine getirmek zorunda olduğu şartlar bakımından kurumların olumsuz etkilenmemesi için Basın İlan Kurumu (BİK), bir takım tedbirler almış, arka arkaya basına yönelik destek paketleri çıkarmıştı.

BİK’ten yapılan açıklamayla basına destek paketlerinin süresi uzatıldığı duyuruldu. Açıklamada; “Önümüzdeki sürece yönelik olarak; kurumumuz, fiili satış ile ilgili maddenin süresinin 28 Şubat 2022 tarihine kadar uzatılması kararı almıştır. Bu kapsamda; Kovid-19 salgınının devam etmesi nedeniyle, resmi ilan ve reklam yayınıyla alakalı süreli yayınların, salgınından minimum etkilenmesi ve mevzuat yükümlülüklerinin yerine getirilememesi nedeniyle gazetelerin mağduriyet yaşamamaları için, Resmi Gazete’nin 24 Şubat 2021 tarihli nüshasında yayımlanan BİK Genel Kurulu’nun 215 sayılı kararının 2. maddesinin süresi 28 Şubat 2022 tarihine kadar uzatılmıştır. Süreli yayınların mevzuat gereği yerine getirmek zorunda olduğu fiili satış şartlarını kapsayan madde ise şöyledir: 2. Gazetelerin Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin 46, 66, 72, 73, 79 ve 81. maddelerine göre aranılan fiili satış adedine (baskı-bayi-abone vs.) ilişkin düşüşlerde salgın mücbir sebep olarak değerlendirilecek ve anılan maddelerdeki fiili satış adetleri şartları uygulanmayacak” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER