BASININ OSCARLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlediği 2. Kristal Horoz Basın Ödülleri Yarışması'nda dereceye giren gazeteciler törende ödüllerini aldı. DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi, ödül alan 5 çalışanıyla adeta törene damga vurdu.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı gibi anlamlı bir günde düzenlenen 2. Kristal Horoz Basın Ödülleri Yarışması'nda farklı kategorilerde dereceye giren gazetecilere ödülleri verildi. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlediği ve Denizli Anemon Otel'de gerçekleştirilen ödül törenine; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Abdioğulları, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, gazeteciler ve yakınları katıldı.

“GAZETECİLER; HAFTANIN 7 GÜNÜ, 24 SAATİ AYAKTA”
Öncelikle tüm gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Gazeteciler haftanın 7 günü, 24 saati, zor şartlar altında her zaman ayakta ve haberleri insanlara, geleceğe aktarma noktasında önemli çabalar sarf ediyorlar. Çalışma uğrunda kaza riski, ölüm gibi birçok durumla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu uğurda can vermiş olan bütün gazetecilerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Kristal Horoz Yarışmas’nın Denizli Belediyesi tarafından 9 yıl önce başlatıldığını hatırlatan Başkan Zolan, şöyle konuştu:  “Denizlimizde çalışan gazetecilerimizin yapmış oldukları haberler konusunda onların ödüllendirilip, teşvik edilip, alkışlanması gibi bu güzelliklerin ortaya konması noktasında çalışma yapılmıştı. Baya ara verildi. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Gazeteciler Cemiyeti olarak Kristal Horoz’un 2’ncisinin düzenlenmesine karar verdik ve her yıl olsun, gelenek haline gelsin istedik. 24 Temmuz gibi bir günün akşamı burada bunu yapıyor olmak bizi ayrıca mutlu etti. Gazetecilerimiz, inşallah güzel haberler aktarsın ve daima mutlulukla mesleklerini icra etsinler.”

“BU TÜR ETKİNLİKLERİN TOPLUMDA POZİTİF ETKİSİ OLUYOR”
Günün anlamına binaen tüm basın camiasının gününü tebrik eden Denizli İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir; ise şunları ifade etti: “Bu tür etkinliklerin toplumda oluşturduğu o pozitif enerjinin artarak sürmesini bekliyorum. Böyle günlerin olması ve kutlanması fevkalade önemli bir gösterge. Toplumdaki kültürün, demokrasinin, yüceliğin temel parametrelerinden ve ana etkenlerden biridir. Onun için bugünün hayırlı olmasını diliyorum.”

“TÜRKİYE’DE DENİZLİ’NİN GAZETECİSİ GİBİ TEMİZ GAZETECİ GÖREMEZSİNİZ”
Denizli bizim için özlem diyen Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen ise konuşmasında şunlara yer verdi: “Buralıyım, burada doğdum. Bu şehrin 35 bin nüfuslu olduğu dönemi biliyorum. 1969’da medya sektöründe Denizli’deydim. Ben yıllarca İstanbul basınında ajans yöneticiliği yaptım. Türkiye’de Denizli’nin gazetecisi gibi temiz gazeteci göremezsiniz. Şantaj olayı göremezsiniz, yoktur. Bazı illerde gazeteciler birbirini öldürür. Denizli’de bunlar olmaz, mazisi tertemizdir. 110 yıl önce 24 Temmuz sabahı baskı dönemi bitiyor ve bir özgürlük dönemi geliyor. Basın ve ifade özgürlüğü demokrasinin anasıdır, sansür ve baskı düşmanıdır. Denizli sevdalısıyım ve bugün burada olmaktan dolayı çok mutluyum.”

“KENTİMİZDE, MEDYA SEKTÖRÜNDE YAKLAŞIK 500 KİŞİ İSTİHDAM EDİLMEKTEDİR”
Denizli’nin medya yönünden oldukça hareketli ve habercilik rekabetinin yoğun yaşandığı illerden birisi olduğunu ifade eden Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı; “Kentimizde 5 günlük gazete, 4 TV kanalı, 6 radyo istasyonu ve 60’tan fazla internet haber sitesi, halkın haber alması için faaliyet göstermektedir. Kentimizde, medya sektöründe yaklaşık 500 kişi istihdam edilmektedir. Arkadaşlarımız gece-gündüz demeden, tüm zorluklara göğüs gererek çalışıyorlar. Denizli Gazeteciler Cemiyeti olarak arkadaşlarımızı onore etmek, başarılı çalışmalarını ödüllendirmek için Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 2.Kristal Horoz Basın Ödülleri Yarışması’nı düzenledik. Yarışmaya katılan tüm meslektaşlarımı tebrik ediyor, ödül alanları da kutluyorum. Yarışmanın düzenlenmesinde büyük destekleri olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a teşekkür ediyorum” dedi.

“YARIŞMAMIZI, 24 TEMMUZ’DA DÜZENLEDİK”
Kristal Horoz Yarışması’nın uzun yıllar sonra 2’nci kez düzenlendiğinin altını çizen Başkan Boyacı, şunları söyledi: “Amacımız yarışmayı geleneksel hale getirmek. Jüri üyelerimiz 70’ten fazla eseri değerlendirerek ödül alanları belirlediler, onlara da teşekkürlerimi sunarım. Yarışmamızı, bizim için önemli bir gün olan 24 Temmuz’da düzenledik. Türk basını, gazetecilik meslek yazısına ihtiyaç duymaktadır. Bu yazı teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak çıkarılmalıdır. Bir diğer önemli beklentimiz de teknolojinin gelişimiyle birlikte yaygınlaşan internet medya yasasının bir an önce çıkarılmasıdır. Kamuoyunu doğru ve gerçek haberlerle aydınlatan tüm meslektaşlarımın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyorum.”

“15 TEMMUZ’ DA ANADOLU MEDYASI DA İLK HAREKETE GEÇENLERDENDİR”
Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş tarihi olan 1970’den beri sayısız hizmete imza atarak örnek olduğunu vurgulayan Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Abdioğulları, şunları aktardı: “Gazetecilere hak ettiği değeri veren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Zolan’ a teşekkür etmek istiyorum. Şehirleri markalaştırmak istiyorsak medya alanında gereken hakkaniyeti, değeri vermek zorundayız. 15 Temmuz’ da Anadolu medyası da emniyet mensubumuz gibi ilk harekete geçenlerdendir. Sayın Osman Zolan’ın medya ile barışık olduğunun farkındayım. Bu güzel gecenin düzenlenmesinde emeği geçen Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.”

“110 YIL ÖNCE TÜRK BASINI KENDİ İRADESİYLE ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU”
Yarışmanın jürisinde görev alan ve bundan onur duyduğunu belirten Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve Ege Ajans Haber Merkezi Kurucusu Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı sözlerinde şu cümlelere yer verdi: ”Eserlerin neredeyse hepsi ödüle değer eserlerdi. Jüri dereceye girenleri seçerken gerçekten zorlandı. Yarışmacı arkadaşlara hakkaniyetli davranabilmek için titizlikle çalıştık. Bir bayramın ödülle taçlanmış olan ikinci bayrama dönüşmesi çok anlamlı. Çünkü 24 Temmuz 1908’ de, 110 yıl önce Türk basını kendi iradesiyle özgürlüğüne kavuştu. Ben de eski bir basın mensubu olarak bu güzel günü yaşamaktan dolayı çok mutluyum.”

DRT DENİZLİ TELEVİZYONU VE DENİZLİ GAZETESİ’NE 5 ÖDÜL
DRT Denizli Haber Müdürü Cansu Karacık TV Sunucusu Dalında 2’ncilik Ödülü’nü, Denizli Gazetesi’nden Grafiker Ferhat Solkol Sayfa Düzeni Dalında 2’ncilik Ödülü’nü, Program Sunucusu Gamze Şafak TV Program Dalı 3’üncülük Ödülünü, Kameraman Doğan Akşit TV Görüntüsü Dalında 3’üncülük Ödülünü ve Muhabir Pınar Çankaya Sedat Acar Teşvik Ödülü’nü protokolden aldı.

HATİCE DEMİR – SERDAR KİRİŞ

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER